Chcete letos zažít skutečně netradiční dovolenou, na kterou budete dlouho vzpomínat? Vydejte se s českou posádkou na dobrodružnou plavbu na unikátní čínské plachetnici podél italského pobřeží a kouzelných ostrovů Elba či Sicílie. Staňte se na týden opravdovými mořskými vlky!

džunka Malý dobrodruh
Týdenní plavba na čínské plachetnici kolem Itálie je nezapomenutelným zážitkem. Foto: Jakub Zdechovan

Kapitán Petr Žáček se svou ženou Lucií od dubna brázdí na svém unikátním plavidle, čínské džunce Esperance, evropské kanály (v Holandsku) a řeky (v Belgii a Francii) a nyní se vydávají na velkou plavbu kolem italských břehů a kouzelných ostrovů. Dopřejte si letos tuto hodně netradiční dovolenou s nimi.

Jak na to: Aktuální kotviště džunky Esperanzy najdete na www.dzunka.cz – sem i zpět vás doveze z České republiky expediční mikrobus. A co vás čeká pak? Denně se budete plavit asi 4 až 6 hodin a zbytek času budete mít možnost objevovat krásy území, kterým právě projíždíte. Můžete si prohlédnout jedinečná města, v nichž budete kotvit, zkusíte si postavit stěžeň na moři, zaplachtíte si, navštívíte krásné pláže, zarybaříte si a čeká vás další bohatý program: k dispozici jsou vám 2 kola (můžete si vzít ale také s sebou vlastní), motorový člun s přívěsným motorem s možností vodního lyžování a potápění (obojí na moři).

Co je to džunka: Jedná se o typickou čínskou loď. Její historie sahá až 200 let před náš letopočet, kdy se využívaly pravděpodobně k plachtění po moři. Jejím poznávacím znamením je baňatý tvar podobný skořápce vlašského ořechu a plachty zpevněné výztuhami. V celé Evropě plují dnes už jen tři. Esperanza byla postavena v roce 1979 v Hongkongu z teakového dřeva a pak dovezena do Londýna. Poté doplula do severního Jaderského moře, kde kotvila 10 let a sloužila k rekreačním účelům. Měří 11,6 m, šířka činí 4 m, má dvě kajuty, kuchyni, sprchu, toaletu a její největší předností je velmi prostorná zastřešená paluba, kde si pohodlně sedne 12 až 14 lidí. Pojme až 60 lidí. Ideální počet cestujících je však mnohem nižší: 6 výletníků a 2 členové posádky jsou tak akorát.

Co potřebujete na cestu: Především nadšení, ale také plavky, opalovací krém, pruhovaná námořnická trička a rybářskou výbavičku! Celodřevěná loď dýchá pohodou, teplé moře a slunce na dobré atmosféře ještě přidají. Džunka nabízí nabízí dost prostoru pro 6 + 2 osoby, komfort moderních jachet tu však nehledejte. Plavba je expediční a zároveň odpočinková. V ceně expedice je krom zmiňované autobusové dopravy i polopenze, takže s jídlem si starosti dělat nemusíte. A ačkoliv plavba v žádném případě nebude nebezpečná, sám kapitán Petr Žáček říká, že bezcestovního pojištění by se na cestu nevydával. Na cestu krom svého parťáka můžete vzít klidně i pejska, jeden už se na plavbu dokonce přihlásil, ale dobře to zvažte. Pokud pes na takové cestování není zvyklý, bude se spíš trápit. A vítány jsou i děti starší 10 let.

Aktuální harmonogram expedice Trans Europe Cruise

19. – 29. července: západní pobřeží Itálie: Romantická plavba nás dovede z Říma k ostrovům Ponza, známému ostrovu Ischia až do metropole Neapoli. Z paluby uvidíme Vesuv a další atraktivní cíle. Čeká nás i 8hodinová přestávka na zajímavém místě po cestě zpět.

25. července – 5. srpna: západní pobřeží Itálie: Z Neapole zamíříme na Capri – známý ostrov celebrit, navštívíme starobylá města Positano, Amalfi, Acciaroli, v němž pobýval Ernest Hemingway, i skalnatý mys Palinuro. 8hodinová přestávka na zajímavém místě po cestě tam i zpět.

1. – 12. srpna: západní pobřeží Itálie: Další romantická plavba podél západního pobřeží nás dovede ke skalnímu městečku Tropea, na Liparské ostrovy, navštívíme i ostrov Stromboli s činnou sopkou. 8hodinová přestávka na zajímavém místě po cestě tam i zpět.

8. – 19. srpna: západní pobřeží Itálie: Poplujeme se podívat do Reggio di Calabria, jedné z prvních řeckých osad na italské pevnině, provincie Siracusa na Sicílii s řeckými amfiteátry i městečka Le Caselle. 8hodinová přestávka na zajímavém místě po cestě tam i zpět.

15. – 26. srpna: východní pobřeží Itálie: Z Le Caselle míříme na východ. V přístavu Taranto kotví největší část italské námořní flotily! Úžasné je Santa Maria di Leuca, oblíbené letovisko aristokracie 19. století. 8hodinová přestávka na zajímavém místě po cestě tam i zpět.

22. srpna večer – 2. září: východní pobřeží Itálie: Další plavba nás dovede do nádherných koutů jižní Itálie – Otranto se zapsalo do dějin námořní bitvou za 1. světové války. Okouzlí vás Salento, Brindisi, Monopoli i Bari. 8hodinová přestávka na zajímavém místě po cestě tam i zpět.

29. srpna – 9. září: východní pobřeží Itálie: Poslední expediční plavba povede z Bari, sídla námořní školy. Navštívíme jeskyně v okolí Vieste, Peschici, městečko na skále, i ostrovy Tremiti proslulé nádhernou přírodou. 8hodinová přestávka na zajímavém místě po cestě tam i zpět.

Na kolik vyjde týden na džunce: Náklady spojené s plavou 8900 Kč/osoba, polopenze 1500 Kč/osoba (7 snídaní a 7 večeří), doprava mikrobusem z ČR do aktuálního kotviště 3 600 – 4600 Kč/osoba. Anebo 10denní expedice se vším všudy již za 12 000 Kč!

Více informací najdete na www.dzunka.cz

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*