Chřipka každoročně zasáhne velkou část naši populace a nevyhýbá se ani známým tvářím. Předejít této nemoci můžete díky očkování, které řada pojišťoven zcela hradí. Nechte se naočkovat, ještě dříve, než na vás chřipka zaútočí.
Jednou z lékařských osobností, která se vyslovuje pro očkování proti chřipce je i proděkan 3. lékařské fakulty doc. MUDr. Alexander Čelko, CSc. Ten se hned na začátku chřipkové sezóny nechal očkovat. Vakcínu si sice nechává dávat pravidelně, nyní však chtěl jít příkladem svým studentům a všem, kteří jsou o chřipce a s ní spojenými riziky nedostatečně informováni. Očkování však nepodceňují ani naše osobnosti. MUDr. Čelko se nechává očkovat v podstatě od doby, kdy vakcína existuje, protože je přesvědčen o jejím pozitivním významu a účincích. „Chci sloužit jako příklad na začátku očkovací sezóny a přesvědčit i naše studenty o neoddiskutovatelném významu očkování proti chřipce,“ vysvětluje proděkan.
Největší problémy pak MUDr. Čelko vidí v alarmujícím stavu proočkovanosti u nás v porovnání s USA nebo západní Evropu. „Nálada v populaci je taková, že lidé nevěří tomu, že je očkování ochrání. Spíše věří výrokům některých vrcholných politických představitelů – včetně bývalého pana prezidenta, který se proti očkování často vyjadřoval,“ uvádí.
Pokles rizika onemocnění
Právě však očkování dokáže zásadně snížit riziko onemocnění. „U dospělé zdravé populace je to podle různých údajů o 70 % – 80 %, u oslabené populace existují taktéž důkazy, že se riziko výrazně snižuje. Jedná se hlavně o problém komplikací chřipky, které mohou být pro rizikové pacienty smrtelné,“ upozorňuje MUDr. Čelko. V loňské chřipkové sezóně se nechal z řad osobností očkovat například herec Miroslav Táborský nebo moderátorka Nikol Moravcová.
Očkování váš rozpočet nezruinuje
U rizikových skupin je sice proočkovanost vyšší, ale i tak velmi nízká. „Těmto skupinám – nejen seniorům nad 65 let, ale také chronicky nemocným, hradí očkování pojišťovna. I kdyby jej ale nehradila, nejedná se o vysokou částku, která přitom může znamenat i záchranu života,“ říká Alexander Čelko.
Připomeňme, že dle doporučení WHO (Světové zdravotnické organizace) pro letošní chřipkovou sezónu jsou hlavní rizikovou skupinou těhotné ženy a dále právě senioři, malé děti, osoby s chronickým onemocněním nebo zdravotničtí pracovníci.
Nechte se očkovat zcela zdarma
Očkování zdarma mohou letos zájemci podstoupit například u VZP, Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra nebo u Odborové zdravotní pojišťovny.