Malý dobrodruh – Dovolená s dětmi

Plavání s kontaktními čočkami

Léto sice končí, ale mnoho milovníků vodních radovánek určitě ještě letos zamíří alespoň do krytých bazénů. Pokud se vám zhoršilo vidění a s brýlemi plavat nechcete a ani neumíte, pak vyzkoušejte kontaktní čočky, se kterými se bude plavat jedna radost.

plavte bez omezení. Foto: www.dreamstime.com

Máte dvě možnosti. Vzít si s sebou můžete dlouhodobé kontaktní čočky a v tom případě musíte do kufru přibalit i roztok na čištění čoček a speciální pouzdro. Nebo hoďte starosti za hlavu a pořiďte si jednorázové, které se nosí pouze jeden den a potom se vyhodí. Odpadají veškeré starosti s čištěním, vymýváním pouzdra nebo sháněním kvalitního roztoku. „Doporučuji kontaktní čočky z nového materiálu hypergel (např. Biotrue Oneday), které jsou první jednorázové hypergelové čočky inspirované fyziologií lidského oka,“ říká Mgr. Pavel Beneš, Ph.D. „Čočky obsahují 78% vody, stejně jako rohovka, a současně propouští potřebné množství kyslíku, aby oko zůstalo zdravé a bílé. Vnější povrch čočky je navržen tak, aby napodoboval lipidovou vrstvu slzného filmu, která brání vysychání čočky.“

Do vody jedině s čočkami

Pokud jste zastánci vícedenních kontaktních čoček, nezapomínejte se o ně pravidelně a důsledně starat. Doba dovolených nahrává tomu, že se pravidla mohou občas porušit, ale v případě péče o kontaktní čočky by se to nemuselo vyplatit. Pokud se s kontaktními čočkami koupete v rybníce, na koupališti nebo v moři, musíte je každý den důkladně vyčistit, vydezinfikovat a uložit do pouzdra. Před každou manipulací si řádně umyjte ruce mýdlem a osušte je. Pouzdro nejprve vypláchněte roztokem na kontaktní čočky a potom tím samým roztokem pouzdro naplňte až po rysku. Než čočky vložíte do pouzdra, musíte je jemně mechanicky vyčistit – lehce je promněte mezi prsty. Opět použijte roztok, nikdy ne vodu, která nemá správné složení a může být kontaminována. Při vkládání čoček do pouzdra dbejte na to, aby byly zcela ponořeny. Jinak mohou vyschnout a ztratily by své vlastnosti. Čočky by v roztoku měly setrvat minimálně šest hodin, aby dezinfekce mohla správně účinkovat. Po vyjmutí čoček z pouzdra roztok vylijte a nechte pouzdro vyschnout a potom zavřete. Nikdy nedávejte čočky do roztoku z předešlého dne. Někteří odborníci doporučují kontaktní čočky vyjmout a vyčistit co nejdříve po skončení plavání a nečekat až na večer. Díky tomu se případné bakterie či viry uchycené na čočkách nestihnou namnožit.

Plavecké brýle pro jistotu

Při koupání v kontaktních čočkách je dobré používat plavecké brýle, protože nárazová vlna je může z oka odplavit. A nemusí jít právě o mohutné mořské vlny. O čočky můžete přijít i v klidném českém rybníce, například při skoku do vody nebo při dovádění a „cákání“ s kamarády.

Pozor na zánět rohovky

Nepříjemný zážitek z dovolené si přivezla čtyřiadvacetiletá Karolína P., která s kamarády kempovala u vodní nádrže Rozkoš u České Skalice. „Nosím kontaktní čočky už docela dlouho. Nikdy jsem neměla problémy a myslela si, že mám všechno pod kontrolou a nic mě nepřekvapí. Přes den jsme si užívali koupání a sluníčka a večer se šli bavit. Párkrát se mi stalo, že jsem na čočky zapomněla a šla s nimi spát. To se mi však zle vyplatilo. Již při odjezdu domů jsem měla oči podrážděné a velmi bolestivé. Ihned jsem zašla za očním lékařem, který zjistil zánět rohovky. Dostala jsem „vynadáno“ a antibiotika, která naštěstí hned zabrala. Pan doktor mě totiž vystrašil, že se setkal s případy, kdy antibiotika nezaúčinkovala a infekce se musela léčit velmi zdlouhavě.

Zánět rohovky oka velmi často způsobují prvoci měňavky z rodu Akantaméba. Pokud se onemocnění neléčí hned, může postižený i oslepnout. Tyto měňavky nezlikviduje ani chlorovaná voda, takže se mohou běžně vyskytovat i v bazénech nebo ve vodovodních řadech. Proto je důležité nemýt kontaktní čočky ani pouzdra vodou z vodovodu. V posledních letech se zánět rohovky vyvolaný měňavkami vyskytuje stále častěji, protože přibývá lidí, kteří nosí kontaktní čočky a také se s nimi koupou.

Jak kontaminaci měňavkami předejít?

* Jak již bylo naznačeno, v žádném případě nemýt čočky ani pouzdra vodou, ale používat speciální roztoky.

* Po plavání čočky co nejdříve vyjmout z oka a vydezinfikovat.

* Používat jednodenní kontaktní čočky, které večer vyhodíte a ráno si vezmete stoprocentně sterilní.

Exit mobile version