Malý dobrodruh – Dovolená s dětmi

Maminky, znáte vaničkování?

Mnoho odborníků tvrdí, že voda děti uklidňuje, a proto řada maminek míří do bazénů hned s novorozenci. Je to tak správně? Jak by takový bazén pro miminka měl vypadat a co by v něm nemělo chybět? To ví Štěpánka Štrougalová, maminka čtyř dětí a majitelka Baby Clubu Juklík

Plavání s miminky, Malý dobrodruh
Děti vodu milují. Foto: www.pixpo.cz

Nejprve se zaměříme na to, proč vlastně na vaničkové „plavání“ s miminkem chodit. „Děťátko se při této činnosti téměř okamžitě krásně uvolní a celkově zklidní. Ze zdravotního pohledu se mu zlepší střevní peristaltika a bude mít menší případné bolesti bříška. Zapojí celý svalový aparát a pohyb ve vodě naprosto přirozeně podpoří jeho chuť k jídlu i pravidelnost spánku,“ vyjmenovává prospěšnost vaničkování Štěpánka Štrougalová z Baby Clubu Juklík. Při společné činnosti, která může být příjemným zpestřením dne, se navíc prohlubuje citová vazba mezi dítětem a rodičem.

S miminky do bazénu hned zítra

Jsou dvě možnosti, které se v současné době nabízejí. Můžete navštívit klub, který má ve svých prostorách oddělenou místnost s větší vanou nebo může lektorka přijít přímo k vám domů.  „Kojenecké „plavání“ je dnes v Česku na opravdu vysoké úrovni. Kluby mají vyškolené instruktorky, které respektují psychomotorický vývoj dítěte a hygienické stanice dohlížejí na dodržení norem jak vody, tak okolních prostor. V tomto období dítěte jde především o prožitkovou činnost. Je tedy jedno, pro kterou variantu – zda pro „plavání“ v klubu nebo doma – se rozhodnete. Záleží spíše na vašich možnostech. Lekce většinou trvají padesát minut až hodinu, v domácím prostředí se to může lehce protáhnout až na sto dvacet minut,“ upřesňuje Štěpánka Štrougalová.

Jak se s miminky plave?

Základem lekcí vaničkování je „plavání“, ale jejich součástí by měly být základní prvky kojenecké masáže, informace o správném nošení miminka a v závěru každé lekce by vám měla instruktorka vysvětlit nenásilnou formu otužování dítěte.

„Miminko je v samotné vodě v úplných začátcích přibližně deset minut a doba pobytu ve vodě se postupně prodlužuje až na třicet minut. Na vaničkové „plavání“ existuje propracovaná a léty ověřená metodika. Instruktorka vám vždy ukáže nové prvky, které pak můžete zařazovat do svého domácího koupání. Jde o to, abyste si společné koupání užili, i když nebudete mít instruktorku u sebe. Abyste si byli v jednotlivých úchopech naprosto jistí, věřili si a tuto sebedůvěru a pohodu mohli přenést na vaše miminko,“ přibližuje Štěpánka Štrougalová.

Lektorka by se měla snažit naslouchat rodiči a v případě nejasností či otázek spolu mohou daný dotaz konzultovat. Pokud si lekce vaničkování dopřejete pravidelně, má odbornice šanci potvrdit správný psychomotorický vývoj dítěte, může upozornit i na případné odchylky, které je pak vhodné konzultovat s pediatrem.

5 rad, jak “plavat” s miminky v pohodlí domova

1. Vaničkujte v jakoukoliv hodinu. Plavat doma ve vaničce nemusíte jenom večer. Můžete si tuto příjemnou činnost dopřát i v deset hodin dopoledne. Pokud máte dny, kdy je dítě neklidné a už nevíte kudy kam, klidně můžete „plavat“ i dvakrát denně. „Nemusíte mít vůbec strach z vysušení pokožky. Vždyť miminko je ve vodě opravdu jenom krátkou chvilku a pak mu stejně dopřejete olejíčkovou masáž,“ uklidňuje Štěpánka Štrougalová.

2. Jako v moři… Projevuje se u vašeho děťátka kožní problém? Můžete zkusit „plavání“ ve slané vodě. Stačí přidat přírodní produkt se solí.

3. Vaničkování pro celou rodinu. Miminko je za podpory rodičů většinou ve vaně samo, ale zjistíte, že i společné koupání s dítětem je velký, krásný emocionální zážitek. Ve vaně může být s miminkem rodič nebo za asistence i starší sourozenec.

4. Koupání a kojení v jednom. Můžete také vyzkoušet společný pobyt ve vaně s kojením. Sama budete překvapena intenzitou krásného zážitku.

5. Zaznamenejte ty krásné okamžiky! Jste si už jednotlivými úchopy naprosto jisti a opravdu si vaničkové „plavání“ užíváte plnými doušky? Poproste někoho, ať miminko ve vaně nafotí nebo natočí. Uvidíte, že tyto záběry si budete časem velmi rádi pouštět.

Mýty a fakta o “plavání” s miminky

– Teplota vody ve vaničce se vždy přizpůsobuje vašim požadavkům. Můžete začínat na 37 °C a postupným otužováním se dostanete kolem šestého měsíce k 30 °C.

– Voda v ouškách nevadí. Po „plavání“ stačí smotkem buničiny nebo cípkem látkové pleny

vysušit zevní zvukovod.

– Doporučovaný věk pro vaničkové „plavání“ je od 6. – 8. týdne věku dítěte. Přecházet na „plavání“ do bazénku se může s ukončeným pátým měsícem.

– V klubech nemusí být voda ve vaničce nijak hygienicky upravovaná. Napouští se pro každé miminko nová z běžného vodovodního řadu. Každý klub dbá na řádnou dezinfekci vany a hraček.

– Doporučovaná četnost návštěvy lekcí je jednou za týden, případně jednou za 14 dnů.

– Svůj klub nebo přímo lektorku vaničkování můžete hledat na webových stránkách či sociálních sítích. Dobrá je i konzultace s pediatrem a ideální je doporučení od kamarádky. Oceníte, pokud si informace zjistíte již v průběhu těhotenství.

Kdy se k nám “plavání” s dětmi dostalo?

Po roce 1990 přibývá po celém světě nadšenců, kteří podléhají kouzlu tzv. „objetí miminka vodou“. V Československé socialistické republice vytváří od roku 1988 Štěpánka Štrougalová spolu s Janou Hochovou, Evou Kiedroňovou a Alexanderem Vajdou první metodické krůčky k „plavání“ s miminky. To se postupně stává běžně nabízenou aktivitou pro rodiny s dětmi ve všech větších městech.  V říjnu 2014 se v Třinci koná Mezinárodní konference „plavání“ kojenců a batolat.

Více informací www.juklik.cz a fotografií www.pixpo.cz.

Exit mobile version