Těžký životní úděl lidí, kteří osídlovali valašské paseky, přiblíží návštěvníkům nová výstava Muzea jihovýchodní Moravy na Ploštině. Stálou expozici o historii protifašistického odboje doplnila ve dvou menších místnostech výstava s názvem Pasekářská osada Ploština, jejíž autorkou je etnografka Alena Prudká.
Tragický osud Ploštiny je známý – pár dnů před koncem druhé světové války, přesně 19. dubna 1945, zdejších deset usedlostí vypálilo německé policejní komando SS spolu se speciální protipartyzánskou jednotkou Josef. V plamenech našlo smrt 24 lidí. „Nová výstava, kterou návštěvníkům v objektu muzea nabízíme, se ale věnuje jinému tématu – obyčejnému životu, který zde vedli místní obyvatelé před touto smutnou událostí. Na dobových fotografiích představujeme místní osadu a snažíme se vysvětlit, jak těžko se lidem na tak odlehlých místech, jako je třeba Ploština žilo. V mnoha ohledech musela být místní komunita velmi soběstačná,“ vysvětlila autorka výstavy Alena Prudká a dodala: „Návštěvníci také uvidí předměty, které tehdy tvořily základní vybavení pasekářských domácností – dřevěnou stolici na opracování dřeva, které se říkalo „strýc“, kolovrat, máselnici a formy na máslo, vařečníky, lžičníky, ale i školní pomůcky nebo krucifix.“
Krásné výhledy nadchly i partyzány
„Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně se snaží rozšířit možnosti Ploštiny a zatraktivnit toto místo pro výletníky. Velký podíl na tom má i aktivní kontakt s okolními obcemi. Společnými silami tak můžeme zapracovat na zkvalitnění služeb pro cestovní ruch,“ uvedl Antonín Sobek, ředitel MJVM ve Zlíně a dodal: „Dvě místnosti pro novou výstavu prošly kompletní rekonstrukcí. Jsou zde opravené zdi s novou výmalbou i nový zátěžový koberec.“
Novou výstavu si jako první prohlédli starostové a učitelé z okolních obcí. „Tohle tady přesně chybělo. Turista, který sem přijede, projde se k památníku obětem druhé světové války, kde je nádherná vyhlídka do kraje, pak si projde expozici o odboji, ale navíc má nyní možnost dozvědět se něco o obyčejném životě místních lidí. Je to ideální doplnění třeba pro školáky, ale i pro ostatní návštěvníky,“ pochválil starosta Drnovic Tomáš Zicha.
V neděli 17. dubna připomene 66. výročí místní tragédie Pietní akt, jehož začátek je naplánován na 13 hodin a zvána je široká veřejnost. Této významné vzpomínkové akce se zúčastní řada významných pozvaných hostů v čele s hejtmanem Zlínského kraje panem Stanislavem Mišákem. Pietní akt proběhne za podpory armádní vojenské hudby z Olomouce a uniformovaného vojenského doprovodu armády ČR. Při této příležitosti bude také poprvé zpřístupněna i nová výstava Pasekářská osada Ploština.
Více informací o otevírací době a cenách vstupného na Ploštině najdete na www.muzeum-zlin.cz