Malý dobrodruh – Dovolená s dětmi

Pojištění do zahraničí: Jak na to a která se vám budou hodit?

Chystáte se autem na cestu po Evropě? Určitě nezapomínejte ani na pojištění auta do zahraničí. Povinné ručení je dané zákonem a musí ho mít sjednané každý majitel vozidla. Chrání vás před jakoukoliv nehodou, kterou způsobíte, a hodí se v zahraničí stejně jako v Česku. Co se vám ještě bude na dovolené hodit? Přečtěte si v článku.

Foto: www.dreamstime.com

Co je to povinné ručení?

Povinné ručení je zákonem dané pojištění vozidla. Slouží zejména v případech, kdy nehodu způsobíte vy, díky němu totiž pojišťovna pokryje způsobené škody na zdraví a majetku poškozeného za vás. V rámci povinného ručení je často v balíčku i asistenční služba, která se vztahuje i na evropské země. Právě tato služba vám poskytne pomoc v nečekané situaci. Když se vám například na silnici porouchá auto, asistenční služba zařídí odtah i servis vozu. Musíte ale mít doklad o povinném ručení, tedy tzv. zelenou kartu, kterou dostanete v momentě sjednání pojištění.

Povinné ručení do zahraničí

Povinné ručení platí jak na území České republiky, tak v téměř celé Evropě. Takže není potřeba ho sjednávat zvlášť. Je ale vhodné si kromě povinné ručení sjednat havarijní pojištění na dovolenou. To si jednoduše sjednáte na kratší dobu jednoho nebo dvou měsíců.

Před cestou zkontrolujte vozidlo

Foto: www.dreamstime.com

Než vyrazíte na cesty, měli byste své auto pořádně prohlédnout. Ideální je odvést auto do servisu, aby se vám nestalo, že se zastavíte v půlce cesty a dál nedojedete. Díky kontrole vozu předejdete podobným situacím a případné závady se ihned odstraní. Pokud se vám v zahraničí auto porouchá, buďte připraveni zaplatit vysoké částky, oprava v zahraničí vás totiž může přijít pěkně draho.

Pojištění odpovědnosti

Ve vašem cestovním balíčku pojištění by nemělo chybět ani pojištění odpovědnosti. Jedná se vlastně o pojištění, které za vás pokryje náklady na škodu, které způsobíte někomu jinému, například rozbité sousedovo okno nebo utopený firemní telefon a podobné nehody. Nejčastěji se tedy jedná o škody na majetku nebo na zdraví způsobené během zábavy, rekreace, sportu, provozu domácnosti nebo chovu zvířat. Velkou výhodou je možnost jeho sjednání pro všechny členy domácnosti.

Myslete na cestovní pojištění

Před každou cestou do zahraničí byste si měli sjednat i dobré cestovní pojištění. To, že si v Evropě vystačíte s Evropským zdravotním průkazem, tak úplně neplatí. Před sjednáním cestovního pojištění myslete i na to, jaké aktivity plánujete vykonávat, do jaké země jedete a jestli je tam vyšší riziko nebezpečí například kvůli přírodním vlivům. Následně si na základě odpovědí sjednejte to nejlepší cestovní pojištění pro sebe a pro svou rodinu.

Na pojištění nešetřete

Foto: www.dreamstime.com

Na žádném z pojištění, ať už se jedná o povinné ručení nebo o cestovní pojištění, byste neměli šetřit. Nejlevnější varianta toho obsahuje nejméně a nemusí se vám nakonec vyplatit. Proto je lepší si sjednat dražší pojištění, které vám například v případě cestovního pojištění dokáže pokrýt i ztrátu zavazadel nebo storno letenek. Myslete i na rizikové sporty, obzvlášť pokud plánujete vyzkoušet vodní sporty u moře nebo zimní sporty v horách.

Před cestou autem do zahraničí si zjistěte, jestli v dané zemi a v místech, kterými budete projíždět, platí i naše povinné ručení. Ve většině evropských států byste neměli mít problém, je ale lepší mít jistotu. V balíčku je i asistenční služba, která vám pomůže například s odtahem a servisem vozu. Díky havarijnímu pojištění si zajistíte zcela klidnou dovolenou, zvažte proto i jeho sjednání. A bez cestovního pojištění byste odjíždět neměli nikdy. Hodí se v případě ztráty zavazadel i při nehodě na horách.

Pokud se chcete o povinném ručení dozvědět víc, přečtěte si tento článek.

Exit mobile version