Malý dobrodruh – Dovolená s dětmi

Nejlepší potápění v Karibku? Britské Panenské ostrovy!

Příroda na pomezí Atlantského oceánu a Karibského moře vytvořila výjimečné podmínky pro jachting, potápění a rybaření.

potápění vrak Britské Panenské ostrovy
Koho by nelákalo potopit se k vraku letadla? FOTO: BVItourism.cz

Šedesát Britských Panenských ostrovů (British Virgin Islands , jej ichž dlouhý název se jednoduše zkrátil na BVI, čtěte „BíVíÁj“) připomíná místo, kde se zastavil čas a dal prostor ke stvoření malého zázraku přírody v celé karibské oblasti. Vedle velmi příjemného klimatu s celoroční teplotou vzduchu mezi 26 a 32 °C a klidného chráněného moře nabízejí Britské Panenské ostrovy pestrý podmořský svět ryb se zdravými tvrdými i měkkými korály včetně jejich vzácné bílé odrůdy. Rozmanitost druhů snese srovnání snad jen s bohatstvím amazonských deštných pralesů.
Na podmořských korálových útesech, travnatých plochách a v úkrytech mangrovů našlo útočiště a zdroj potravy na 340 druhů mořských živočichů. A kdo má štěstí, zaslechne i zpěv migrujících velryb. Teplá voda s vynikající viditelností umožňuje pozorování barevného světa ukrytého na ohromném mořském šelfu. Ten je posetý nesčetnými útesy, tyčícími se korálovými věžemi, lávovými tunely, kaňony i mohutnými balvany, které nabízejí spoustu potápěčských lokalit.

Dokonalé potápění v Karibiku

Jak skvěle popisují oficiální stránky Britské panenské ostrovy – BVI, od mělčin pro začínající příznivce šnorchlování až po dramatické mořské jeskyně a lodní vraky pro zkušené potápěče. Šnorchlovat se dá velmi blízko pláží, kde korálový svět stoupá téměř až k hladině, ale svou jedinečností si první pozici vydobyly skalní útvary The Bath na ostrově Virgin Gorda. Dalším oblíbeným místem jsou travnaté louky v zálivu Manchioneel Bay na Cooper Island, kam se uchýlila spousta mořských želv a velkých škeblí Conch.
Lovci pokladů se vydávají k Norman Islandu, jachtaři zase říkají, že je během plavby nejlepší zamířit k „Indiánům“ (The Indians), čtveřici rozeklaných útesů, které jsou porostlé mimo jiné i vzácnými černými korály.
Nepřízeň osudu lodí, které kolem Britských Panenských ostrovů ztroskotaly v průběhu mnoha staletí, přináší dnes potěšení milovníkům vrakového potápění. Mnohým lodím se stalo osudným setkání s piráty, jiným neznalost nástrah třetího největšího korálového útesu na světě, který obklopuje ostrov Anegadu. Překrásný útes Horse Shoe, který kolem ostrova vytvořil úžasnou lagunu průzračné tyrkysové vody, způsobil zkázu 500 lodím. Mezi vraky jsou španělské galeony, pirátské lodě i britská válečná plavidla.

A co potápění k vrakům?

Nejen ryby potkáte pod hladinou… Foto: BVItourism.cz

Přestože je počet starých vraků úctyhodný, jejich počet navyšují nové lodě v tzv. „aleji vraků“ v blízkosti Cooper Island, které byly záměrně potopeny místními potápěčskými společnostmi a vládou. Nezkušení potápěči začínají prohlídkou vraku Rokuss, který leží na dně moře u jihovýchodního pobřeží Anegady, nebo lodě Chikuzen ležící v hloubce 23 metrů u East Endu ostrova Tortoly.
Snem každého potápěče je prozkoumání vraku britského poštovního parníku Rhone, který je považován za nejlepší lokalitu Karibiku. Vrak je prvním a zároveň jediným mořským národním parkem na Britských Panenských ostrovech a významnou rekreační atrakcí. Je ukázkou života lemového útesu a mořského dna porostlého mořskou travou. Parník královské pošty se potopil během hurikánu v roce 1867 se 125 osobami na palubě.
Dvě hlavní část i v raku lodi, která byla 94 metrů dlouhá a 12 metrů široká, leží ve vodách hlubokých od 9 do 27 metrů. Velká část vraku je neporušená a viditelná; včetně paluby, části lanoví, parního stroje a lodního šroubu. Část vraku se dá pozorovat při pouhém šnorchlování. Na jeho popularitě má jistý podíl film „Hlubina“. Každý dobrý rybář ví, že rybařit je potřeba tam, kde jsou ryby – a Britské Panenské ostrovy vás rybami doslova obklopí.

Rybáři milují Britské panenské ostrovy

Přejete si chytat nedaleko pobřeží ukázkové mečouny či makrely nebo muškařit na mělčině s vidinou prvotřídní albuly liščí či tarpona? Místní průvodci vždy vědí, kde ryby nejvíc berou. Na Britských Panenských ostrovech byl uloven mečoun o váze 590 kg. A to není jediná ryba, za kterou sem jezdí rybáři z celého světa na závody nebo na dovolenou, plave si jich tady na 160 druhů. Kdo tady jednou nahodí, je chycen navždy! A k do nerybaří, může si na rybí specialitě pochutnat! Povinná rybářská povolenka stojí 35 USD a k jejímu vystavení potřebujete předložit cestovní pas.

Přehled potápěčských lokalit včetně ukázkového třídenního programu, seznam lokálních potápěčských společností a mnoho dalších informací najdete na www.bvitourism.cz.

Exit mobile version