Mnoho Čechů se neumí na dovolené oddat odpočinku a relaxovat. Neustále kontrolují firemní poštu, reagují na pracovní telefonáty a v myšlenkách se stále vrací do světa zaměstnání. Šárka Fričová, ředitelka společnosti BeeConsulting upozorňuje na 4 aktivity, které vám kazí odpočinek na dovolené.
Reagování na pracovní hovory
Řada zaměstnanců se chová na dovolené v podobném režimu, v jakém fungují v práci. Neumí zkrátka odpočívat. Své jednání odůvodňují tím, že chtějí být neustále v obraze a snaží se vyvarovat případných překvapení po návratu do zaměstnání. Na dovolenou odjíždějí se zapnutým firemním smartphonem a neváhají brát každý pracovní hovor. „Eliminujte tento negativní návyk a nekažte si chvíle volna. Uvolnění od celoroční přemíry komunikace není hřích, ale pravidlo zdravého rozumu,“ doporučuje Šárka Fričová, specialistka na lidské zdroje ze společnosti BeeConsulting, a dodává: „Možná se cítíte velmi identifikovaní s firemní kulturou, která vyžaduje stoprocentní výkon, na dovolené však pracujete pouze na svém odpočinku. V opačném případě žijete na dluh nebo zbytečně čerpáte energii z rezervních fondů. Po návratu do práce budete brzy unavení a podráždění.“
Vyřizovaní pracovních e-mailů
Pokud si s sebou na dovolenou chytrý telefon přece jen vezete a máte jej k dispozici i pro soukromé účely, zkuste jej alespoň používat s rozmyslem. Nainstalování užitečných programů vám může být mnohdy přínosné a užitečné. Například v okamžiku, kdy se ztratíte ve spleti křivolakých uliček cizího města a poté se zase rychle najdete s mapami, GPS nebo navigací v telefonu. Vyvarujte se však vyřizování pracovních e-mailů, i když vás to bude lákat. Před odjezdem na dovolenou zadejte do poštovního klienta oznámení, že jste mimo kancelář a uveďte kontaktní údaje a jméno osoby, na kterou se mohou lidé v naléhavých případech obrátit. Sdělení „Jsem mimo kancelář,“ které se odesílatelům bude objevovat v předmětu zprávy, berte na dovolené jako osobní mantru a podle toho se svým chytrým telefonem nebo notebookem také nakládejte.
Špatně delegované pracovní povinnosti
Jestliže mají zaměstnanci ve větší míře tendence na dovolené pracovat, může to poukazovat na jisté slabiny v organizaci firmy nebo v delegování pracovních povinností. „Před odchodem na dovolenou si proto jasně určete s kolegy i nadřízeným, kdo bude zastávat vaši práci a převezme za ni odpovědnost. Vyhýbejte se myšlenkám na vlastní nepostradatelnost a nestresujte se. Vězte, že kolegové vás během pracovní dovolené bez problémů zastoupí. Vaše krátkodobá nepřítomnost v práci by neměla funkčnost dobře zorganizovaného týmu nijak ohrozit,“ říká Šárka Fričová, ředitelka společnosti BeeConsulting a specialistka na lidské zdroje.
Nejasně formulované termíny pro čerpání dovolené
Odpočinek vám mohou zkomplikovat i nejisté nebo nepřesně formulované termíny pro čerpání vašeho volna. Důležité je rovněž vědět, že pokud vám do 30. června zaměstnavatel neurčil termín a rozsah dovolené, máte právo si ji určit sami. Udělejte si jasno ve vašem diáři a dohodněte se s nadřízeným. Vyhnete se tak organizačním zádrhelům například při výběru dovolené na poslední chvíli. Nebude vám hrozit navíc ani termínový souběh pro čerpání volna s vašimi kolegy. Pokud dovolenou nevyčerpáte, nebudete ji muset ze zákona nastupovat. Vězte však, že proplacení nevyčerpané dovolené je možné výhradně a jen při skončení pracovního poměru.
Něco málo o BeeConsulting:
BeeConsulting se zaměřuje se na poradenství v oblasti personálního managementu. Firma se zabývá například outplacementem, náborem pracovníků, školením a koučinkem, kariérním poradenstvím, řešením krizových situací v oblasti lidských zdrojů atd. BeeConsulting pomáhá svým klientům rovněž na poli strategie a vize, rozvoje firemní kultury a na dalších úrovních strategického řízení. Mezi zákazníky patří mezinárodní i české společnosti ze všech segmentů– hotelovým odvětvím počínaje, přes telekomunikace, FMCG, IT, bankovní sektor až po odvětví těžkého průmyslu.
Více informací na www.beeconsulting.cz.