Máte rádi zvířata a obzvláště ty z exotických zemí? Pak vás jistě potěší, že pražská zoologická zahrada přivítala dvě nové členky. Jsou jimi slonice ze Srí Lanky, které byly vojenským letounem Hercules přebezeny do Prahy v neděli hodinu po půlnoci. Osmiletá Janita a sedmiletá Tamara pocházejí ze sloní zoo v Pinnawale.
„Před dvěma lety pro nás byl přílet dvou slonic, navíc na palubě vojenského speciálu, něčím téměř nepředstavitelným,“ uvedl po přistání ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek. „Před tři čtvrtě rokem už tento projekt začínal mít pevné obrysy, ale vyžádal si ještě neskutečně mnoho práce a nasazení jak na české, tak na srílanské straně. Je to ohromný úspěch pro pražskou zoo, který by ovšem nebyl myslitelný bez pomoci velvyslance Miloslava Staška a dalších diplomatů i příznivců Zoo Praha.“
Jaká je slonice Janita?
S oběma slonicemi se v předchozích dnech v Pinnawale seznamovala chovatelka Veronika Štruplová a posléze i vrchní chovatel slonů pražské zoo Jiří Javůrek. „Janita působí jako vyrovnaná a sebevědomá slonice,“ popsala Veronika Štruplová starší z obou slonic. „Má svou hlavu a není snadné najít si k ní cestu. Pokud však člověk pronikne přes její odměřenou slupku, je to přátelské klidné zvíře, které má v budoucnu potenciál stát v hierarchii stáda velmi vysoko. Přesto, že cvičení je pro ni často nepříjemnou nutností, zachází velice ochotně do přípravné transportní bedny – ví, že uvnitř po ní nikdo nebude nic chtít, a tak se tam cítí dobře.“
Je slonice Tamara přátelská?
Druhou „pražskou“ slonici Tamaru pak chovatelé charakterizují jako přátelské zvíře, které miluje ovoce. I díky tomu velmi ochotně cvičí a poměrně rychle se učí. Práce s Tamarou je příjemná, není problém vyvést ji na procházku. Občas sice způsobí nějakou rošťárnu, ale nebývá těžké ji usměrnit. Jen na nové věci reaguje často plašeji než Janita.
Jako sestry
Janita a Tamara jsou nevlastní sestry – mají stejného otce, samce Jayathua. Janita se narodila 17. října 2004 a její jméno znamená „ta, která dává život“ nebo „plodná“. Tamara přišla na svět 23. srpna 2005 a jmenuje se po národní květině Srí Lanky – leknínu.
Následující měsíce stráví obě srílanské slonice v karanténě, která vznikla v prostorách bývalého Pavilonu velkých savců v Zoo Praha. Zhruba čtyři týdny s nimi v Praze pobudou
i jejich srílanští mahuti a veterinář. Aby si slonice lépe zvykaly na přechod do nového prostředí a na novou potravu, přiletěl s nimi ze Srí Lanky i kontejner s téměř půl tunou palmového listí, špalků palmy karyota, ovoce a cukrové třtiny.
Jak probíhal převoz?
Slonice absolvovaly cestu v transportních bednách o rozměrech 256 cm (délka) x 261 cm (výška) x 141 cm (šířka). Každá z beden vážila i se slonicí zhruba dvě a půl tuny. Posádka letadla, kterému velel Prabash Mahanama, čítala dvanáct mužů. Dále bylo na palubě šest pracovníků srílanské Dehiwala Zoo, pod níž spadá i zoo v Pinnawale, pět pracovníků Zoo Praha a šest českých novinářů a dokumentaristů.
Více informací naleznete na www.zoopraha.cz.