Také už se těšíte, jak se svým několikaměsíčním raráškem vyrazíte na podzim na první lekci „plavání“ v bazénu? Možná se vám bude hodit pár rad, které zaručí, že si chvilky ve vodě náramně užijete oba dva.

Plavání v Juklíku
Plavání by si mělo užít miminko, ale i rodič. Foto: www.juklik.cz

Plavání malých dětí už není žádné boom. Je to běžná aktivita, která má v České republice skoro třicetiletou tradici. Ve většině klubů už dobře vědí, co malí návštěvníci potřebují ke své spokojenosti, a můžete si být jisti, že pro vás a vaše děti udělají maximum. Ale každopádně není od věci připomenout si pár základních pravidel, které zajistí hladký průběh celé akce…

Počítejte s časovou rezervou

Vždy je pro klid miminka i rodičů lepší být na místě dřív, než přibíhat na poslední chvilku. Ať chcete nebo ne, vaše nervozita z nestíhání se může přenést na dítě.

„Ze své bezmála třicetileté praxe opravdu doporučuji přijít na první lekci včas. Zjistěte si, jaký prostředek MHD vás dopraví na určenou adresu. Pokud pojedete autem, počítejte s časovou rezervou na zaparkování. Ale také na překonání vzdálenosti od zaparkování ke klubu. Zvažte, zda ponesete miminko ve „vajíčku“, nebo vám nějaké minutky zabere jeho přendání do kočárku. Ostatně ani kočárkárna nemusí být přímo u bazénu. Proto raději počítejte s několikaminutovým zdržením při zavezení kočárku na místo určení, případně s jeho uzamykáním.“ doporučuje Štěpánka Štrougalová z Baby Clubu Juklík, dětského centra, které je od roku 1988 průkopníkem v metodice kojeneckého plavání.

Náš tip: Pokud nejste zvyklí používat vlastní zámek na kočárek, předem se ujistěte, že vám ho v klubu půjčí.

Plavky? Jedině s gumičkou!

Opravdu stačí jen základní věci: osuška, plavky, mýdlo… Pokud jste zvyklí natírat dítě po koupání olejíčkem, určitě jej přibalte. A také se předem informujte, zda potřebujete koupací čepice, protože každý provozovatel má stanovené jiné podmínky.

A jaké jsou požadavky na dětské plavky? Obecně platí, že by měly mít kolem nožiček gumičku. Důvod je zřejmý – pokud se miminko náhodou pokaká, je přece jen šance, že se většina obsahu udrží v kalhotkách. Stejně se při této nehodě musí bazén vyčistit, ale v případě zadržení v plavkách je situace pro provozovatele jednodušší…

Další možností jsou jednorázové plavky. „Není mi známo, že by je některý provozovatel striktně vyžadoval. Ale jsou řešením, pokud plavky pro dítě náhodou zapomenete. Pro takové případy většinou bývají na bazénech k zakoupení. Ale jinak úplně stačí plavky s pevnou nohavičkou. Jednak je to ekonomičtější a dětem je také míň materiálu na tělíčku při plavání mnohem příjemnější,“ doplňuje zkušená instruktorka plavání.

Bazén v Juklíku
Společné chvilky v bazénu byste si měli užívat. Foto: www.pixpo.cz

Župánek, pantofle a brejličky jsou nadstandard

A jak je to s županem a obutím k bazénu? Pár prvních lekcí vám ukáže, co je právě pro vás nejvhodnější. Župan se většinou vyplatí jen rodinám, které mají naplánovanou kombinaci plavání pro více dětí nebo přebíhají z malého bazénu na velký.

A obutí? Také záleží na daném bazénu a na vaší potřebě. Nutné ale rozhodně nejsou. Stejně tak brejličky do vody na první lekci rozhodně nepotřebujete, a pokud byste je potřebovali pro děti v dalších lekcích, instruktorka vás bude včas informovat.

Štěpánka Štrougalová ale připomíná jiné důležité detaily. „Z vlastní zkušenosti mohu vřele doporučit jedny náhradní ponožky (pro chodící děti), případně i náhradní tričko. Děti se totiž někdy po plavání v herně tak rozdovádí, že potřebují vyměnit zpocené triko za suché. A není nic neobvyklého, že také omylem vstoupí do mokrého prostoru… Obouvat se pak do botiček v mokrých ponožkách, to vážně není nic příjemného,“ upozorňuje zkušená instruktorka plavání a přidává další osvědčené tipy. „Určitě nezapomeňte sáček ze silného igelitu na mokré plavky a ručníky, abyste neměli v tašce všechno mokré, a pro nejmenší také náhradní pleny.“

5 tipů, co se osvědčilo…

1. Nezapomeňte si udělat čas i po lekci

Je škoda hned po první lekci plavání spěchat na další aktivitu či běžet pro dalšího sourozence někam na kroužek. Pokud to jen trochu půjde, zkuste si užít první lekci plavání až do poslední minutky. Dát si kávičku, pohrát si s dítětem a nechat doznít všechny příjemné dojmy z prvního plavání.

2. Filmové záznamy nechte napříště

Je krásné mít fotky či filmy z první lekce. Ale fotky budou krásné i z té druhé či třetí. Pokud s vámi nejde na plavání další doprovod, nechte focení raději až na dobu, kdy budete mít vše zmapované.

3. Domácí jídlo pro plaváčka

„Součástí dětských bazénů je většinou i zázemí s malým občerstvením. Ale vzhledem k tomu, že každé dítě má své specifické chutě a návyky, doporučuji vzít si s sebou na první lekci jídlo, na které je dítě zvyklé. Po plavání pak obhlídněte nabídku daného občerstvení a pro další lekce už budete vědět, co dobrého můžete zakoupit přímo na místě, a co je zbytečné nosit s sebou. Většina plaveckých klubů navíc umožňuje ohřátí vlastního či zakoupeného dětského jídla,“ připomíná Štěpánka Štrougalová.

4. Co by vám mělo zpříjemnit pobyt

Součástí každého bazénu by měly být fény. Také buničina na vysoušení oušek po plavání. A ohrádky pro malé děti a jídelní židličky. To všechno zvyšuje komfort a pohodu spojenou s výukou plavání.

5. Nedělejte ukvapené závěry z první lekce

„Pokud se náhodou první lekce nebude odvíjet dle vašich představ, vůbec z toho nebuďte smutní,“ říká Štěpánka Štrougalová, která je sama maminkou čtyř dětí. „Je to první rozkoukávací lekce. Pro všechny představuje mnoho nového. Prostředí, sprchování, dilema – kam dát boty, kam dát oblečení, pak se dítě nečekané počurá … V průběhu druhé a třetí lekce se tyto věci dostanou do příjemného stereotypu a vy si budete společné chvilky jenom užívat. Vždyť lekce plavání v bazénu, to je první velká sportovní aktivita, kdy jste s vaším malým tvorečkem opravdoví parťáci!“

Baby Club Juklík je dětské centrum, které je od roku 1988 průkopníkem v metodice kojeneckého plavání a konzultantem při tvorbě jeho hygienických norem. Dnes provozuje několik bazénů a kromě plavání pro nejmenší nabízí kvalitní plaveckou školu pro starší děti, plavání pro těhotné, aqua-aerobic a zábavné i vzdělávací aktivity pro rodiny.

Zdroj informací: www.juklik.cz

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*