Během Vánoc lidé přiberou kila navíc hlavně kvůli pojídání dobrot u televize a nedostatku pohybu. Teploměry mohou sahat do mínusů, to ale neznamená, že byste se nemohli jít ven trochu proběhnout. Stačí jen dodržovat určitá pravidla.

zimní sport, Malý dobrodruh
Zaběhejte si v zasněženém lese. Foto: www.dreamstime.com

„Cvičení na čerstvém vzduchu snižuje napětí i frustrace. Je prokázáno, že v zimě jsou tyto účinky mnohonásobně intenzivnější. Studené počasí osvěží a lépe stimuluje naše smysly. Naše tělo musí v chladu pracovat mnohem tvrději, proto se produkce endorfinů zvyšuje, což nás činí šťastnějšími. Vystavení se přirozenému světlu je navíc nejlepším bojovníkem proti depresím způsobenými současnými kratšími a tmavými dny,“ říká Jana Havrdová z Českého svazu aerobiku a fitness FISAF.cz, který chce projektem „Česko se hýbe“ zlepšit životní styl české populace.

Dalším bonusem cvičení v zimě je rozhodně to, že spalujeme mnohem více kalorií než v jiné roční období. A pokud se necítíte hned na běhání, začněte rychlou chůzí, To ostatně považují odborníci za nejzdravější cvičení vůbec. Nezatěžují se jí klouby ani páteř (zejména pokud nemáte právě ideální váhu), naopak podporuje posilování středu těla a výborně se s ní hubne – ozdravný systém nastartujete velice rychle díky deseti tisícům kroků denně, což není nijak moc.

Hlavně teplo!

Tím nemyslíme velkou investici do outdoorového vybavení, ale správné vrstvení, které udrží vaše tělo v teple. Obecně doporučovaný je systém tří vrstev. Jako první vrstva se používá funkční prádlo, které dokáže transportovat vlhkost od těla. Druhá vrstva by měla být zateplovací a zároveň prodyšná, aby se skrz ni vlhkost z první vrstvy mohla odvádět dále. Třetí vrstvou jsou kvalitní bundy, které ochrání proti větru, dešti a zároveň propouští pot ven. A pozor na únik tepla hlavou – rozhodně nezapomínejte na čepici. Šátek na krku vám bude navíc ohřívat vzduch, který dýcháte.

Držte se dál od silnice

Naplánujte si trasu tak, abyste se vyhnuli otevřené silnici a cestám v blízkosti vody, kde bývá velká zima, případně i náledí. Vybírejte si dobře osvětlené prostory, noste světlé a reflexní oblečení a za tmy už raději nevyrážejte, anebo s sebou vezměte někoho dalšího.

30 minut stačí

„Podle Světové zdravotnické organizace bychom se týdně měli aktivně hýbat pět krát třicet minut. To není nijak mnoho – snažte se však pečlivě si tyto chvíle naplánovat do svých diářů. Hodláte jít s kamarádkou na kafe? Třicet minut se před tím projděte. Trávíte odpoledne s dětmi? Běžte s nimi ven… Procházka by se měla stát součástí každého dne,“ doporučuje Jana Havrdová.

Postupujte pomalu a bez rizika

Pokud se vám nepodaří ujít rychlou chůzí či uběhnout 30 minut na jeden zátah, rozdělte si je do tří desetiminutových bloků a čas si hlídejte, vyhnete se tak nepříjemnému dojezdu bez energie. „Nedávejte si velké cíle. Lepší je napoprvé to i lehce podplánovat. Pokud se totiž zcela znavení zastavíte, zvyšujete riziko podchlazení,“ varuje Jana Havrdová.

Dodržujte pitný režim

I v zimě jste vystaveni riziku dehydratace, což ale kvůli absenci potu nepoznáte. Lahev s pitím si dejte do ledvinky mezi vrstvy oblečení, aby nebylo zcela studené či použijte lehkou termolahev.

Sprha chvilku počká

Ke konci dobíhejte volnějším krokem. Nejméně pět minut ještě vydržte venku, pořád se ale hýbejte. Doma se svlékněte a se sprchou ještě pět až deset minut počkejte.

Mohlo by se hodit: 

Česko se hýbe, je nezávislá iniciativu, kterou zaštiťuje Český svaz aerobiku a fitness FISAF.cz, jeden z nejaktivnějších sportovních svazů v ČR. Sdružuje na 80 sportovních klubů, 2 500 aktivních členů a každoročně pořádá na 40 soutěží. Reprezentační týmy svazu patří mezi nejúspěšnější na světě. Více na www.fisaf.cz a www.ceskosehybe.cz.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*