Pokud pořizujete dětem lyžařskou výbavu, nebo už je dokonce berete na lyže, nezapomeňte na kvalitní ochranné pomůcky, zejména na helmu a chránič páteře. Pokud vám ve výbavě ještě chybí, můžete je nyní po vánocích v mnoha obchodech zakoupit za výhodné výprodejové ceny.
Nejvíce vážných úrazů dnes na sjezdovkách vzniká při střetech lyžařů. Pokud se dítě srazí s dospělým lyžařem, jsou díky hmotnostnímu nepoměru následky střetu pro dítě většinou velmi vážné nebo i fatální. Přitom je prakticky nemožné riziko takové srážky předem eliminovat. Co naopak pro bezpečnost a zdraví svého dítka udělat můžete, je vybavit je kvalitními chrániči. Moudré je přitom chránit zejména ty části těla, jejichž zranění může mít nejvážnější následky, tedy hlavu a páteř.
Dětské lyžařské přilby
Při výběru lyžařské přilby se nejprve přesvědčte, že má pro svůj účel odpovídající certifikaci, tedy EN 1077, popřípadě zámořskou ASTM. Údaj o ní najdete přímo na přilbě. Bez potřebné certifikace helmu vůbec nekupujte.
Velmi důležitá je také hmotnost lyžařské helmy, a to zvláště u dětí. Příliš těžká helma děti brzo unaví a nezbývá jim dostatek energie pro lyžování. Proto je u dětských helem vhodné dát přednost helmy vyrobené in-moldovou technologií, kdy je do vnější plastové skořepiny za vysokých teplot a tlaků vstřikována expandovaná polystyrenová pěna. Díky tomuto spojení je možné použít tenčí a lehčí vnější skořepinu.
U dětských lyžařských helem oceníte také možnost nastavit jejich velikost. Tu u některých modelů zajišťuje otočný mechanismus v zadní části helmy. Hodí se jednak k jemnému doladění velikosti na hlavu dítěte, umožňuje helmu zvětšovat, podle toho, jak dítě roste, a také je možné upravit velikost helmy, když pod ní chcete dítěti obléci ještě kuklu.
Dětskou přilbu vybírejte vždy s brýlemi na lyže. Je potřeba, aby brýle s helmou dobře lícovaly a nikde nic netlačilo.
Dětské chrániče páteře
Také u dětského chrániče páteře se nejprve zajímejte o jeho certifikaci dle normy EN 1621-2. V současné době můžete vybírat mezi tvrdými a měkkými páteřáky.
Tvrdé páteřáky mají klasickou plastovou skořepinu, obvykle tvořenou z několika volně spojených segmentů, aby neomezovala v pohybu. Měkké pěnové chrániče využívají technologie viskoelastických polymerů nebo inteligentních d2o molekul. Měkký chránič páteře okamžitě po nárazu ztvrdne.
Oba typy páteřáků jsou testovány stejnými metodami a mají tedy stejné ochranné vlastnosti. Výhodou tvrdých chráničů je pouze větší subjektivní pocit bezpečí, jinak jsou těžší a méně pohodlné.
V současné době je nejvhodnější čas na nákup helmy i páteřáku, neboť ve sportovních prodejnách probíhá výprodej lyží i lyžařských doplňků. Máte tak šanci pořídit i ochranné prostředky pro sebe nebo pro děti se zajímavou slevou.