Slovácko je krajem mnoha barev, ale také místem pro aktivní návštěvníky. Jeho krásy můžete zblízka poznat ze sedla kola anebo z paluby výletní loďky plovoucí po Baťově kanálu. A pozor: milovníci filmu se ve velkém každoročně sjíždějí na Letní filmovou školu v Uherském Hradišti!

Slovácko, Petrov, Malý dobrodruh
Vinné cyklostezky, to je protimluv, který se však v tomto případě dá skvěle skloubit. Foto: Archiv Regionu Slovacko

Oblíbenost regionu byla korunována přidělením titulu EDEN, představující evropskou turistickou destinaci nejvyšší kvality. K popularizaci cykloturistiky zajisté přispělo množství vzniklých cyklostezek okolo zajímavých památek. Na Slovácku lze navíc spojit sportovní aktivitu s příjemným degustačním zážitkem. Na turisty čeká v rámci Moravských vinařských stezek celkem 1 200 km dlouhá síť vzájemně propojených cyklotras různých obtížností.

Slovácko láká na vinařské cyklostezky

Náročnější terén s prudkými stoupáními a rychlými sjezdy je hostitelem Kyjovské vinařské stezky. Na trase se na 85 km střídají silnice nižších tříd s částečně nezpevněnými cestami. Příznačné zelené označení vystihuje ráz okolní krajiny – zeleň lesů, luk, remízků, vinic a sadů. Z otevřené terasy Bukovanského mlýna se otevírají hezké pohledy na slováckou krajinu. Expozice umístěná v této imitaci větrného mlýna holandského typu zase znázorňuje mlynářské obydlí 19. století. Stezku završuje renesanční zámek v Kyjově sloužící jako městské vlastivědné muzeum. Pokud chcete zažít slováckou pohostinnost a ochutnat vína tohoto kraje, nezapomeňte zavítat do některého z vinných sklípků.

Středně obtížná Velkomoravská poutní cesta vás na 60 km provede přírodními krásami Chřibů. Sportovní zážitek navíc zpestří návštěva významných turistických lákadel Uherskohradišťska. Ještě před startem si osvěžíte historii v Památníku Velké Moravy ve Starém Městě, poté se již na kole dopravíte podél bývalé poutní cesty k bazilice ve Velehradu. Nedalekému buchlovickému zámku zvenku vévodí anglický park. Pokud budete mít stále dostatek sil, můžete zvážit odbočku k hradu Buchlov s vyhlídkovou věží. Cestou přes přírodní rezervaci Holý kopec a zříceninu Cimburk zakončíte pouť v Uherském Hradišti prohlídkou Slováckého muzea a zaslouženým odpočinkem v historickém jádru města.

Cyklostezka podél Baťova kanálu

Zcela nenáročná, téměř po rovině vedená, je cyklostezka podél Baťova kanálu. Bezpečnost trasy, kterou výrazně zvyšují mimoúrovňové přejezdy silnic a železnice, ocení zejména rodiče s dětmi. Osmdesát kilometrů pohodové projížďky vás přiblíží k tomu nejzajímavějšímu z okolí kanálu. Vyhledávanou atrakcí je Hřebčín Napajedla proslulý chovem anglických plnokrevníků, jehož tradice trvá bez přerušení téměř 120 let. K zastávce ovšem vybízí i zámek s vinotékou v Uherském Ostrohu, ostrožská jezera, lázně a výroba cimbálů v Ostrožské Nové Vsi nebo věhlasný skanzen a zámek ve Strážnici. Projedete také kolem barokně laděných vinných sklepů v Petrově, technicky zaměřené jedince nepochybně zaujme výklopník u Sudoměřic. Pokud byste se rozhodli přesedlat, tak můžete vyměnit dopravní prostředek a vychutnat si Baťův kanál pohledem kapitána lodi. Původní průmyslové využití vodní cesty ustoupilo rekreaci a čilému cestovnímu ruchu. Mnoho půjčoven nejrůznějších plavidel přímo zve k plavbě, menší lodě lze kormidlovat bez zvláštního povolení. Turisté ocení modernizaci plavebních komor a jezů umožňující snazší a rychlejší proplutí, ale i zvýšení komfortu budováním lodního parku a přístavní infrastruktury. Na začátku této sezony byly nově otevřeny zrekonstruované přístavy ve Starém Městě a Spytihněvi. Při vícedenním putování je více než doporučeno vzít si kola na palubu a spojit plavbu po kanále právě s cyklistickými vyjížďkami.

Uherské Hradiště hostí unikátní filmový festival

I letos proběhne v Uherském Hradišti největší nesoutěžní filmový festival u nás, a to v termínu od 21. do 28. července. Letní filmová škola, pořádaná od roku 1964, se mimo jiné zaměří na historii maďarského filmu. Očekávanou událostí je účast slavného oscarového režiséra Istvána Szabó. Návštěvníkům nabídne akce také unikátní snímky o Heydrichiádě. Kromě zajímavých filmů čeká na diváky bohatý doprovodný program v podobě koncertů, divadel a workshopů. Výhodou tohoto kulturního setkání je, že nefunguje na principu lístků, do sálů se pouští na základě akreditační pásky. Diváci se tak mohou dostat na většinu filmů, aniž by museli stát dlouhé fronty na vstupenky, jak je tomu u ostatních filmových festivalů.

 

Více informací o regionu na www.slovacko.cz, k Letní filmové škole na www.lfs.cz.

 

O projektu EDEN (European Destinations of ExcelleNce)
Projekt Evropské komise vyhlašovaný od roku 2006 zaměřený na rozvoj trvale udržitelného cestovního ruchu. Prostřednictvím národních soutěží se hledají excelentní evropské destinace, které se vyznačují svou jedinečností, kombinují nevšední přírodní a kulturní krásu
s nabídkou atraktivních služeb pro všechny skupiny návštěvníků a díky tomu zprostředkovávají výjimečné a neotřelé zážitky. Soutěž se vyhlašuje každý rok na specifické téma s cílem zviditelnit méně známé evropské regiony a upozornit na jejich kouzlo a unikátní rysy – v dané zemi ale i za hranicemi. Česká republika se soutěže účastní od roku 2009 a jejím garantem je agentura CzechTourism.

 

Vítězové jednotlivých ročníků:

2009 – téma Cestovní ruch a chráněná území – České Švýcarsko

2010 – téma Voda jako turistický cíl – Bystřicko

2011 – téma Obnova hmotného dědictví – Slovácko

 

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*