Řada lidí si z dovolené odnese nějaký upomínkový předmět či dobrotu pro příbuzné. Pokud se chystáte do Jižního Tyrolka, pak si musíte koupit sýr, jablka a špek, bez kterých se místní kuchaři neobejdou.
Tyto tři mimořádné jihotyrolské produkty se staly hlavními představiteli informační kampaně „Z Jižního Tyrolska. Zaručeně!“ probíhající v Itálii, Německu, Rakousku a České republice. Právě Jihotyrolské jablko CHZO, Jihotyrolský špek CHZO a Sýr Stelvio CHOP jsou dokonalými reprezentanty záruky pro spotřebitele i výrobce. Označení CHZO – chráněné zeměpisné označení a CHOP – chráněné označení původu je dělá jedinečnými a nezaměnitelnými a zároveň zaručuje, že jsou produkovány v souladu s přesnými pěstitelskými a výrobními postupy založenými na osvědčené dlouholeté tradici. Jihotyrolské jablko CHZO, Jihotyrolský špek CHZO a Sýr Stelvio CHOP se vyznačují nejen vybranou chutí, ale zejména kvalitou, která je zaručena přísnými a četnými kontrolami prováděnými nezávislými institucemi. Tyto tři produkty jsou ideálními velvyslanci Jižního Tyrolska, místa, kde se mísí alpská a středomořská kultura, životní styl a další vlivy.
Sýr Stelvio CHOP z horských farem
V Česku ne příliš známý je Sýr Stelvio CHOP, který získal v roce 2007 jako jediný jihotyrolský sýr díky své nezaměnitelné kvalitě, autenticitě a historicky danému vztahu k místu původu ochrannou známku CHOP – chráněné označení původu. Sýr Stelvio je typický sýr vyráběný z kravského mléka produkovaného na jihotyrolských horských farmách. Jedná se o polotvrdý a vyzrálý sýr světle žluté barvy s 50 procenty tuku v sušině, zrající minimálně po dobu 62 dnů. Svou výtečnou bylinkovou chutí se hodí k přípravě chutných pokrmů.
Čerstvé mléko na výrobu Sýra Stelvio CHOP se denně sváží z asi 300 jihotyrolských horských farem, které se v 97 procentech nacházejí v nadmořské výšce nad 1000 m. Mléko musí být zpracováno do 48 hodin od nadojení. Podle dochovaných dokumentů sýrárny ve městě Stilfser/Stelvio, odkud sýr Stelvio pochází a kde získal své jméno, se výroba datuje do roku 1914.
Jihotyrolská jablka CHZO vyhřátá sluncem
Jihotyrolská jablka CHZO získala své vynikající vlastnosti zejména díky zeměpisné poloze a alpsko-středomořskému klimatu Jižního Tyrolska. Celkem 300 slunečných dnů v roce, mírné klima v průběhu léta i na podzim vytvářejí ideální podmínky pro pěstování jablek. V regionu je do ovocnářství a pěstitelství aktivně zapojeno více než 7000 rodinných farem, obhospodařujících celkovou rozlohu větší než 18 000 hektarů. Označení CHZO získalo těchto 13 odrůd jablek: Golden Delicious, Red Delicious, Gala, Fuji, Braeburn, Elstar, Granny Smith, Idared, Jonagold, Morgenduft, Winesap, Pinova a Topaz.
Pár typů od zkušených farmářů:
- Skladujte jablka na chladném, suchém místě. V lednici by měla ležet samostatně v děrované igelitové tašce.
- Jablka by měla být oddělena od ostatního ovoce, jinak urychlují jeho zrání.
- Dětem jablko chutná více, když ho nakrájíte na plátky.
- Pokapejte rozkrojené jablko citronovou šťávou, nezhnědne.
Jihotyrolský špek CHZO pro fajnové jazýčky
Je jemnější než rustikální uzené šunky ze severu a zároveň aromatičtější než středomořské syrové šunky – to je Jihotyrolský špek CHZO. Jednotlivé fáze výroby se přísně a důsledně kontrolují. Jeho nezaměnitelná kořeněná a lehce uzená chuť z něj dělá jedinečný produkt. Cesta k této nenapodobitelné specialitě je dlouhá a začíná už výběrem prvotní suroviny – špek se dělá z nejlepšího libového vepřového masa. „Trocha soli, trocha kouře a spousta čerstvého vzduchu“ – to vyžaduje starý, ale stále platný výrobní postup, který se předává z generace na generaci. Sdružení na ochranu známky Jihotyrolský špek sleduje a kontroluje výrobní proces všech 30 výrobců Jihotyrolského špeku CHZO – chráněné označení obdrží pouze ty nejlepší produkty.
Rady, které se vždy hodí:
- Vakuově balený špek lze uchovávat několik měsíců v lednici či na jiném chladném temném místě.
- Skladujte špek v temné místnosti při teplotě okolo 5o C. Vakuovaný špek vydrží několik měsíců.
- Po otevření jej ponechte pár hodin před konzumací v pokojové teplotě, aby se rozvinulo aroma.
- Špek je možné uchovávat zabalený v navlhčené utěrce nebo mezi dvěma miskami. Nedávejte ho však do blízkosti výrazně aromatických potravin. Špek lze krájet na různé tvary: na plátky, na kostičky, lze ukrojit silnější plátek, či úzké proužky. Každá metoda dodává špeku jinou chuť.
Tříletá informační kampaň „Z Jižního Tyrolska. Zaručeně!“ se skládá z tiskové a on-line kampaně.
Kampaň je podporována prostřednictvím webové stránky www.jiznityrolskogarantovano.eu, kde jsou dostupné informace o projektu, o všech třech produktech i o evropském označení kvality. Naleznete zde i chutné recepty.
Recept: Tagliatelle se špekem
Suroviny:
na těstoviny
• 150 g žitné mouky
• 150 g hladké mouky
• 1 vejce
• 50 ml vody
• 1 lžíce olivového oleje
• sůl, drcená pískavice a kmín na dochucení
• 150 g na plátky krájeného Jihotyrolského špeku CHZO
• 100 g zelí
• 50 g másla
• čerstvá petrželka
• sýr Stelvio CHOP
Příprava
V hromádce mouky si vytvořte důlek, do něj rozklepněte vejce, přidejte olej, koření a během míchání postupně přilévejte vodu. Směs dokonale zpracujte, vytvořte hladké a kompaktní těsto. Zabalte do potravinářské folie a nechte půl hodiny odpočinout.
Na strojku na těstoviny si vytvořte tagliatelle a vařte je v osolené vodě přibližně 2 minuty.
Nakrájejte Jihotyrolský špek CHZO a zelí na tenké nudličky, krátce je osmahněte na pánvi a přidejte jednu naběračku vody, ve které se vařily těstoviny. Slijte těstoviny a na pánvi je povařte s připravenou směsí, máslem a petrželkou. Dokonale promíchejte a ihned podávejte. Tagliatelle dochuťte šupinkami sýru Stelvio CHOP.