Když se houby stanou vášní je název výstavy, pořádané u příležitosti Mezinárodního roku lesů, která se otevře veřejnosti12. května ve čtvrtek v 17 hodin v Hollarově galerii Vlastivědného muzea v Šumperku.
Na fotografiích a kresbách přerovského mykologa Jiřího Polčáka a na dřevěných modelech řezbáře Josefa Rulíška (1867 – 1944), rodáka z Bartoňova, budou představeny vedle jedlých také jedovaté a dřevokazné houby, běžné i vzácnější druhy, které můžeme nalézt v doubravách, dubohabřinách, bučinách, smrčinách, v sadech, parcích, na loukách a pastvinách nebo podél cest.
Teorie, která děti baví
Houby v přírodě plní důležitou a nezastupitelnou roli tím, že rozkládají odumřelé zbytky rostlinných a živočišných těl. Vyšší houby (zvané makromycéty) jsou pak objektem zájmu nejen mykologů, ale i amatérských houbařů, jejichž koníček je v české společnosti pozoruhodným fenoménem. V posledních desetiletích také stále více umělců zobrazuje ve svých dílech houby, jež jsou pro ně motivem i inspirací.
Něco o autorech
Jiří Polčák, vítěz soutěže O nejlepší botanickou ilustraci za rok 2010, se věnuje mykologii již řadu let, naše druhy hub dokonale zná a ztvárňuje je na svých nádherných kresbách a makrofotografiích.
Řezbář Josef Rulíšek vytvořil v letech 1921 – 1944 na 400 modelů hub, rostoucích v tehdejším Československu. Všechny modely jsou vyřezány z lipového dřeva a nabarveny tak mistrně, že jsou od svých živých předloh takřka k nerozeznání. Rulíškovy modely asi 50 druhů hub byly na šumperskou výstavu laskavě zapůjčeny ze sbírek botanického oddělení Moravského zemského muzea v Brně.
Výstava potrvá až do 25. září. Návštěvníci nepřijdou ani o svou velmi oblíbenou tradiční výstavu živých hub, kterou šumperské muzeum plánuje od 15. do 17. září 2011. Více informací o Vlastivědném muzeu v Šumperku najdete na
www.muzeum-sumperk.cz