Malý dobrodruh – Dovolená s dětmi

Pozor, dětem ubývá svalová hmota!

Nejnovější průzkumy ukázaly, že dětem ubývá svalová hmota a za hlavního původce tohoto nebezbečného problému se považuje nedostatek bílkovin ve stravě dětí. Jak tento problém řešit?

tělocvična, Malý dobrodruh
Aktivní děti potřebují mnohem více bílkovin. Foto: www.fisaf.cz

Mladí sportovci, a české děti obecně, nemají ve stravě dostatek kvalitních bílkovin, což u nich způsobuje drastický pokles svalové hmoty a brzkou únavu! Prokázal to unikátní pilotní projekt Českého svazu aerobiku a fitness FISAF.CZ, v němž bylo 73 vrcholovým závodníkům od 11 do 16 let měřeno tělesné složení a testována kondice metodou elektrické bioimpedance. Závěr je alarmující: Nedostatek bílkovin ve stravě vede nejen k nedostatečné výkonnosti, ale také k možným dlouhodobým zdravotním problémům!

Současná dětská populace se potýká s málo známým, ale o to závažnějším problémem. Dětem ubývá aktivní tělesná (svalová) hmota a zdaleka se nejedná jen o problém malých sportovců, ale českých dětí obecně. V jejich jídelníčku chybí plnohodnotné bílkoviny a naopak se jim dostává přemíry sacharidů v podobě cukrů a škrobů.

„Když už jsou děti ochotné konzumovat krůtí maso nebo ryby, často se tak děje pouze v podobě smažených obalovaných řízků či lákadel z řetězců rychlého občerstvení. Přestože není maso jedinou přirozenou zásobárnou kvalitních bílkovin, řadí se společně s mléčnými výrobky a některými rostlinnými zdroji, mezi ty nejvýznamnější. Bílkoviny by měly být zastoupeny ve stravě dětí z jedné pětiny a dohlédnout na to je úkolem rodičů. Taková nedůslednost se může ve velmi krátké době vymstít,“ varuje Jana Havrdová z Českého svazu aerobiku a fitness FISAF.cz.

Tato organizace dlouhodobě pracuje s vrcholovými sportovci, pečuje o jejich výchovu a zároveň se snaží v mnoha osvětových projektech jako například ceskosehybe.cz nebo detinastartu.cz ke zdravému životnímu stylu vést celou českou populaci. V posledních měsících spolupracuje například se specialistou na výživu RNDr. Pavlem Suchánkem. Jeho tým změřil tělesné složení 73 mladých závodníků a výsledky jsou alarmující.

S nedostatkem bílkovin přichází i únava

„Výsledky testů i následná doporučení by měla pomoct trenérům a rodičům dětí při úpravě jídelníčku i denních návyků. U mnoha bylo paradoxně odhaleno nedostatečné množství svalové hmoty a relativně vysoký podíl tuku, přestože tělesná hmotnost a celkový příjem energie byly ideální. Tento problém je způsoben nadměrnou konzumací sacharidů, a to jak cukrů, tak i škrobů a nedostatečným příjmem bílkovin,“ říká Pavel Suchánek.
Až 8 % z celkového energetického výdeje při sportu je přitom hrazeno z bílkovin a během 90 minutového tréninku může závodník spálit i 15 gramů bílkovin. Ty je ovšem nezbytné ve stravě do organismu opět vrátit. „Pokud se tak nestane, může dlouhodobě klesat podíl aktivní svalové hmoty a paradoxně může narůstat podíl tělesného tuku na celkové hmotnosti,“ upozorňuje Pavel Suchánek.

Ze zkoumaného vzorku reprezentantů byly hodnoty mimo normu naměřeny u 29 z nich, což činí rovných 40 %. Podle odborníka se tedy nabízí otázka, co bychom naměřili u běžné populace, když se ani vrcholoví sportovci nevejdou do tabulek, mezinárodně uznávaných standardů. Taková nerovnováha ve výsledku totiž vede k poruchám růstu, úbytku svalové hmoty, nedostatečné výkonnosti, únavě a také k pomalé regeneraci organizmu.

Zvyště dětem příjem bílkovin

Bílkoviny představují pro lidské tělo základní stavební prvek. Pro řádný vývoj dětského organizmu jsou pak zcela nezbytné. Sportujícím dětem se dokonce doporučuje jejich příjem zvýšit o 50 % proto, aby byla dostatečně vyvážena svalová aktivita. Evropská doporučení pro sportující děti a mládež stanovují limit okolo 1,5 – 1,6 gramů bílkovin na kilogram jejich optimální tělesné hmotnosti.

Ať už se jedná o sportující nebo nesportující dítě, může být rozvíjející se problém obtížné odhalit. V každém případě je na místě návštěva odborníka, který doporučí v konkrétní situaci konkrétní řešení. „Aby projekt nezůstal jenom na papíře, rozhodli jsme se jeho výsledky zabývat v širší míře. V rámci iniciativy Česko se hýbe ve školách plných zdraví jsme na jeho základě vybudovali vzdělávací program, který bude dostupný a srozumitelný široké populaci,“ uzavírá Jana Havrdová a přidává pár rychlých tipů pro každého.

3 tipy, jak zajistit, aby děti měly dostatek bílkovin

1. Aktivně sportujícímu dítěti zajistěte dostatečný příjem bílkovin, naplánujte mléčné výrobky, maso, mléko, vejce i luštěniny do jeho pravidelného jídelníčku (sledujte, jaké obědy si objednává ve školní jídelně a na zbytek dne si klidně pište jídelníčky, ideálně na týden dopředu).

2. Jednoduchou pomůckou pro vyvážený příjem je princip rozdělení živin na talíři: jeho čtvrtinu by měly tvořit bílkoviny (maso, mléčné výrobky, luštěniny), čtvrtinu sacharidová příloha (brambory, rýže, těstoviny…) a dvě čtvrtiny zelenina. Snadné a zapamatovatelné.

3. Tajný tip: Rychlé regeneraci svalů po sportovním výkonu pomůže jedna porce tvarohu, třeba i trochu ochuceného, před spaním.

Mohlo by se hodit:

Projekt Česko se hýbe ve školách plných zdraví, zaštiťuje Český svaz aerobiku a fitness FISAF.cz, jeden z nejaktivnějších sportovních svazů v ČR. Sdružuje na 80 sportovních klubů, 2 500 aktivních členů a každoročně pořádá na 40 soutěží. Reprezentační týmy svazu patří mezi nejúspěšnější na světě. Více na www.fisaf.cz a www.ceskosehybe.cz

Exit mobile version