Ve dnech 23. června až 26. srpna 2011 (vernisáž 22. 6. 2011 v 17 hodin) se v městské galerii „U Radnice“ v Táboře uskuteční Velká výstava komiksů, na níž se sejdou mladí výtvarníci zabývající se nejen současnou komiksovou tvorbou, ale i výtvarnými projekty, které mají k tomuto poutavému žánru blízko.
K dalším vystavujícím budou patřit členové HURAcollective (Jan Bažant a Kateřina Bažantová). Hza Bažant je znám aktivní prací s grafickými výrazovými prostředky jako například komiksovou adaptací Čapkova románu Krakatit (Tallpress 2002), dále vytváří komiksový projekt Pérák (Komiksfest Revue, Labirint, Cz – 2008), komiks Pán Času (F. Novák – text, J.Bažant – kresba), který pod titulem Pán času – Tyranie okamžiku (režie J. Havelka, Divadelní loď Tajemství bratří Formanů, 2008) adaptuje na divadle, a další.
Kateřina Bažantová aka Ktaiwanita – je autorkou Psího impéria, kde úžasná „Říše Štěkotu“ funguje bez ohledu na rasu či společenské předsudky. Představí se komiksovými příběhy o psovi detektivovi Pippovi a ve svém projektu United Kingdog nás pozve do vlastního psího světa. Bark Empire je obydlen psy, kteří jsou zachyceni při běžných lidských činnostech, ale ve výřezu stylizovaného plakátu navozující atmosféru výjevu filmu či komiksu.
Luděk Pešek Pachl používá pro svoji tvorbu označení „rebel art“, které považuje za dostačující pro popis svého díla. V současné době žije a tvoří v Berlíně, kde maluje a kreslí tak, jak to cítí. Témata pro svoji tvorbu čerpá okolo sebe, v médiích, nebo doslova na ulici. Co na jeho obrazech upoutává, je časté použití primárních barev-červené, žluté a modré. Jeho obrazy mají kultovní charakter a připomínají vliv amerického Pop artu. Na výstavě v Táboře bude kromě jiného vystavovat i své instalace Spejbla a Hurvínka ve starých televizích.
Marie Hladíková – Marhla – vystudovala Vysokou školu umělecko průmyslovou – Ateliér veškerého sochařství Kurta Gebauera. Marhla tvoří své specifické instalace, jejichž stavebními kameny jsou fantaskní postavičky, které místo od místa rozvíjejí své příběhy. Každé místo má svůj vlastní příběh, jedinečný a nereprodukovatelný. A právě těmito příběhy skvěle doplňuje kresby komiksů, i když s nimi možná na první ohled nesouvisí.
Mezi další vystavující budou patřit autoři, úspěšně se věnujíc komiksům již několik let. Tvorba Richarda Fischera (komiks Kurt – ironický, mnohdy až drsně ironický pohled na současnou hudební scénu, časopis Report) z komiksové kresby vychází a nejedná se vždy jen o komiksový příběh. Komiks je u něj cítit i při tvorbě obrazů, interiérů, triček, placek a podobně.
Tomáš Kuthan, je českobudějovický rodák. V 80tých letech se učil v Táboře a byl ovlivněn a celoživotně inspirován zdejší hospodskou punkovou scénou, hlavně skupinou Mrtví Kotlíci (viz chystaný komiks). Po revoluci byl přijat Milanem Knížákem na pražskou AVU do atelieru Vladimíra Kokoliji. Po roce odchází a od té doby dodnes cestuje, maluje, kreslí a vyřezává. V posledních letech se intenzivně věnuje komiksové tvorbě. V současné době zakládá atelier ve Zlaté Koruně, kde nyní působí. Při příležitosti Velké výstavy komiksů se symbolicky vrací zpět do Tábora.
Od výstavy neočekávejte klasickou komiksovou tvorbu typu „Rychlých šípů“, „Čtyřlístku“ a podobně. Uvidíte nejaktuálnější trendy v tomto žánru a špičku mezi výtvarnou generací „třicátníků“, zabývající se tímto oborem a obory příbuznými.
Vernisáž výstavy se uskuteční ve středu 22. 6. 2011 v 17 hodin a její součástí bude i koncert skupiny KILL THE DANDIES, který proběhne od 18 hodin na Žižkově náměstí v Táboře.