Není tanec jako tanec. Někdo tančí, aby se bavil, jiný používá tanec jako terapii. Věděli jste, že díky tanci se lépe vypořádáte s potlačenými emocemi a problémy? Vyzkoušejte terapii tancem a úspěch bude zaručen.

Larimar - tanec, Malý dobrodruh
Tančit znamená lépe žít. Foto: www.larimarhotel.at

„Krásně se uvolníte, uděláte něco pro své tělo, ale především pro svou duši. Při terapii tancem si totiž prožijete potlačené emoce a vypořádáte se s problémy, které vás třeba i roky trápily,“ říká Sabina Kmecová z Nebespánu v Kašperských Horách, který pořádá víkendy s terapií tancem. Ta je mezi Češkami nyní velmi oblíbená a my se podíváme na to proč.

Během našeho života prožíváme různé emoce. Některé mohou být až příliš bolestivé a nepříjemné. Právě proto je – mnohdy i nevědomě – potlačíme, odmítneme je poznat a prožít. „Ony ale bohužel jen tak nezmizí. Zůstávají v našich srdcích i v našem těle. Ubírají nám energii, až už nemáme žádný další prostor pro nové emoce. Pohyb a jeho nepřirozenější část – tanec, je cesta k otevření těchto emocí. Díky němu se uvolníme, pročistíme, znovu pocity prožijeme a nalezneme na mnohé věci odpovědi. Při tanci můžeme vyjádřit smutek, bolest, štěstí i nadšení tak, jak se to mnohdy nedá slovy vyjádřit. Ne nadarmo se říká, že tanec je jazykem těla,“ říká Sabina Kmecová z Nebespánu v Kašperských Horách.

Tanec je pro člověka podle odborníků něco zcela přirozeného. „Vzpomeňme si na rituální tance před lovem, na oslavách sňatku, po narození dítěte, anebo při úmrtí někoho blízkého. Lidé se tak vyrovnávali s různými neuchopitelnými situacemi. Dnes patří tanec do rubriky zábava. Každý, kdo se mu jen na chvíli podvolí, však pochopí, že je to skvělá technika, jak se uvolnit i řešit věci. Dobře vedená taneční terapie obsahuje prvky z psychologie a psychoterapie,“ říká Johann Haberl z léčebného hotelu Larimar v rakouském Stegersbachu, který se na terapii tancem zaměřuje.

Při této relaxační technice zapojíme své nevědomí a dokážeme uvolnit své pocity, představy i myšlenky. Jsme-li otevření, jsme přirození a mnohem lépe pak dokážeme přistupovat k sobě samotnému i k druhým. A pozor! Terapii tancem si můžete vyzkoušet, i když nemáte nadání pro rytmus. „Tady jde o přirozený léčivý pohyb, který prospěje každému a v jakoukoliv denní či roční dobu,“ dodává Johann Haberl s tím, že se nesmí zapomínat ani na skvělé účinky, které má také klasický tanec. „Tančíte v páru, takže si utužujete pouto s partnerem. Díky tanci se toho mnoho dozvíte o svém protějšku i o vztahu a opět – spousta věcí se najednou sama od sebe vyjasní.“

Kde si můžete terapii tancem vyzkoušet?

Nebespán café & apartments, Kašperské Hory, ČR: Nabízí speciální relaxační víkend, jehož základem je právě terapie tancem. „Kromě toho si ovšem můžete zacvičit jógu nebo pilates, dopřát si fyzioterapii a poradit se o svých případných potížích a můžete pro sebe něco udělat i z hlediska stravy. Chceme lidem ukázat, že co je zdravé, může být také dobré. Proto jsme připravili dobroty od šumavských a pošumavských farmářů a další domácí produkty, které vyrábíme přímo v Nebespánu,“ vyjmenovává Sabina Kmecová z Nebespánu. Oceníte také atmosféru tradiční francouzské kavárny a nespoutanou šumavskou přírodu. Více na www.nebespan.cz

Hotel Larimar, Stegersbach, Rakousko: Vyzkoušet si můžete individuální i skupinovou terapii tancem, klasický tanec a soustu dalších léčivých technik – tradiční čínskou medicínu, ajurvédu z Indie, shiatsu z Japonska, Lomi Lomi Nui z Havaje nebo unikátní masáž krystaly. Odpočinout si můžete také v termálních lázních s vyhřívanými venkovními i krytými bazény, v saunovém světě a vydat se můžete na kurzy zdravého vaření či kvalitního spánku. Více na www.larimarhotel.at

Víte, že…

Taneční terapie se začala rozvíjet v 2. polovině 20. století v USA. Za jejím vznikem stála známá americká tenečnice Marian Chace, která uplatňovala metodu komunikace tancem při spolupráci s nemocnicí St. Elizabeth’s ve Washingtonu. V roce 1966 pod jejím vedením vznikla Americká asociace taneční terapie. V Evropě se tato technika ujala nejdříve ve Velké Británii, kde se jí věnoval jeden z hlavních propagátorů moderního tance Rudolf Laban. V České republice se tzv. psychogymnastikou jako jedna z prvních zabývala PhDr. Hana Junová a roku 2002 byla založena Česká asociace taneční a pohybové terapie.

Více informací  www.nebespan.cz a www.larimarhotel.at.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*