Většina dětí se odmalička ráda koupe – je to jejich přirozenost, vždyť než přišly na svět, strávily ve vodě dlouhých 9 měsíců. „Plavání“ navíc kojencům prospívá – zlepšuje peristaltiku střev, posiluje svalstvo a děti mají dobrou náladu. Tím spíš, když je vezmete do společnosti dalších dětí v plaveckém klubu. A začít můžete hned po šestinedělí!
„Na vaničkové „plavání“ existuje propracovaná a léty ověřená metodika. Instruktorka vám vždy ukáže nové prvky, které pak můžete zařazovat do svého domácího koupání. Jde o to, abyste si byli v jednotlivých úchopech naprosto jistí, věřili si a tuto sebedůvěru a pohodu mohli přenést na své miminko. Základem lekcí je sice „plavání“, ale jejich součástí by měly být i základní prvky kojenecké masáže, informace o správném nošení miminka a v závěru každé lekce by vám měla instruktorka vysvětlit i vhodné formy, jak dítě odmalička otužovat. U novorozenců se totiž schopnosti reagovat na chlad a udržovat tělesnou teplotu teprve vyvíjejí. Jestliže se však u nich naučíte tyto procesy citlivě a přitom cíleně trénovat, budou miminka otužilejší, a tedy i méně náchylná k virovým onemocněním,“ vysvětluje hlavní přínosy miminkovských „plaveckých“ kurzů Štěpánka Štrougalová z pražského Baby Clubu Juklík, dětského centra, které je od roku 1988 průkopníkem v metodice kojeneckého plavání.
Přísně střežená kvalita vody
Kojenecké „plavání“ má v České republice více než třicetiletou historii a opravdu je dnes na vysoké úrovni. Kluby mají vyškolené instruktorky, které respektují psychomotorický vývoj dítěte, a hygienické stanice dohlížejí na dodržení norem jak vody, tak okolních prostor. Pro úplnost – v České republice platí velmi přísné normy pro kvalitu vody a některé parametry jsou dokonce přísnější než na pitnou vodu!
Kurzy vaničkového „plavání“ jsou vhodné už pro děti od šesti neděl, které na ně samozřejmě „docházejí“ v doprovodu rodičů. Lekce většinou trvají padesát minut až hodinu, v domácím prostředí (kdy lektorka dochází přímo za vámi domů) se můžou protáhnout až na sto dvacet minut,“ upřesňuje Štěpánka Štrougalová a přidává ještě jednu nezanedbatelnou výhodu kurzů. „Pokud lekce vaničkování dopřejete dětem pravidelně, má také odbornice šanci potvrdit správný psychomotorický vývoj dítěte, případně může upozornit i na případné odchylky, které je pak vhodné konzultovat s pediatrem.“
Co je dobré vědět, než půjdete s kojencem plavat
- Doporučovaný věk pro vaničkové „plavání“ je od 6. do 8. týdne věku dítěte. Přecházet na „plavání“ do bazénku se může s ukončeným pátým měsícem.
- V klubech nemusí být voda ve vaničce nijak hygienicky upravovaná. Napouští se pro každé miminko nová z běžného vodovodního řadu. Každý klub dbá na řádnou dezinfekci vany a hraček.
- Teplota vody ve vaničce se vždy přizpůsobuje vašim požadavkům. Můžete začínat na 37 °C a postupným otužováním se dostanete kolem šestého měsíce k 30 °C.
- Voda v ouškách nevadí. Po „plavání“ stačí smotkem buničiny nebo cípkem látkové pleny
vysušit zevní zvukovod.
- Četnost návštěv lekcí je podle doporučení odborníků jednou za týden, případně jednou za 14 dnů.
Tip pro nastávající maminky: Informace o dostupnosti lekcí vaničkového „plavání“ v kvalitním klubu nebo přímo lektorku vaničkování hledejte na webových stránkách či sociálních sítích raději v předstihu, tedy ještě v průběhu těhotenství. Jakmile se miminko narodí, nebudete mít moc času nazbyt. Vhodná je i konzultace s pediatrem a ideální je doporučení od kamarádky, která už podobný kurz s dítětem absolvovala a byla spokojená.
Baby Club Juklík je dětské centrum, které je od roku 1988 průkopníkem v metodice kojeneckého plavání a konzultantem při tvorbě jeho hygienických norem. Dnes provozuje několik bazénů a kromě plavání pro nejmenší nabízí kvalitní plaveckou školu pro starší děti, plavání pro těhotné, aqua-aerobic a zábavné i vzdělávací aktivity pro rodiny. Více na www.juklik.cz