Tradiční pražská výstava, která se koná od 30. 11. 2019 do 2. 1. 2020 v Betlémské kapli, je letos jubilejní. K vidění proto budou ty nejzajímavější exponáty z minulých 40 let. Vedle originálních betlémů a vánočních ozdob i zvykoslovné předměty, které už dnešní děti, ale často ani dospělí, neznají. Nebo vy snad víte, co je to třezolka, polaz či líto? Na děti čeká na výstavě opět oblíbený kuličkopád, kostkoviště a nebude chybět ani funkční mlýnské kolo!
„Na letošní jubilejní výstavě bychom rádi představili to nejzajímavější, co bylo na našich akcích k vidění v průběhu minulých čtyř desítek let. A věřte, že vybrat to nejlepší, nebylo vůbec jednoduché. Každý z těch krásných předmětů je důkazem, kolik je u nás zručných a umělecky nadaných lidí. Inspirací třeba pro domácí vánoční výzdobu jistě budou ozdoby z vosku, dřeva, dřevěných hoblin, vaty, skleněné foukané i korálkové, papírové, ozdoby z různých těst, ze slámy, přírodnin a plodů. Ovšem naše výstava je typická především originálními betlémy, za nimiž k nám každoročně míří návštěvníci ze všech koutů republiky i ze zahraničí. Betlémy jsou vytvořené z nejrozmanitějších materiálů a za použití nejrůznějších technik. Vybrali jsme pro vás třeba ty, které jsou typické pro určitou betlémářskou oblast – betlémy kralické, ústecko-orlické, příbramské, třebíčské… Ale najdete u nás třeba i skautský betlém,“ přibližuje náplň letošní výstavy v Betlémské kapli Blahoslav Lukavec, který je od roku 1992 jejím organizátorem.
Oáza klidu a pohody v centru Prahy
Děti i dospělí si na výstavě připomenou různé zvyky spojené se slavnostním adventním a vánočním časem. A možná poprvé zjistí, co představují nejrůznější vystavené zvykoslovné předměty, jako je vrkoč, svět, ježek, zahrádka, třezolka, polaz, líto nebo figurky ze sušených plodů.
V některých dnech budou na výstavě osobně předvádět své umění řezbáři i krajkářky a na připraveném pódiu se odehrají různá hudební vystoupení, zazní koledy a vánoční písně.
„Smyslem celé výstavy je především ukázat návštěvníkům kouzlo klasických českých lidových Vánoc, protože jsme zjistili, že to je to hlavní, co u nás lidé hledají a proč se k nám opakovaně vracejí. Těší nás, když od návštěvníků slyšíme, že míří na výstavu za klidnou a pohodovou vánoční atmosférou, která tady ve sklepních prostorách Betlémské kaple skutečně vždy panuje a dá tak všem rychle zapomenout na hektický a hlučný život panující venku,“ dodává Blahoslav Lukavec s tím, že u příležitosti jubilea jsou některé prostory věnovány těm vystavovatelům, kteří se akce účastní již několik desítek let, a další jako vzpomínka na ty významné umělce, kteří již mezi námi nejsou.
Organizátoři také připomínají – nenechte děti doma! Právě pro ně je na výstavě připravený oblíbený kuličkopád, kostkoviště, mlýnské kolo, a možná i další vánoční překvapení.
Praktické informace o výstavě
- Místo: podzemní prostory Betlémské kaple, Betlémské náměstí 4, Praha 1
- Vernisáž: 29. 11. 2019 v 16.30 hod
- Termín konání výstavy: 30. 11. 2019 – 2. 1. 2020
- Otvírací doba: denně 9.00–18.00 hod (24. 12. 2019 a 31. 12. 2019 9.00–14.00 hod, 25. 12. 2019 a 1. 1. 2020 13.00–18.00 hod)
- Vstupné: plné – 100 Kč, snížené – 50 Kč
Více informací na www.vanocnivystava.cz
Retrospektiva výstavy
V roce 1980 uspořádal Bonsai klub (BK) Praha pod vedením Ing. Petra Herynka v budově Muzea Hl. m. Prahy na Florenci vánoční výstavu s názvem „Lidové vánoční ozdoby“, která se u návštěvníků setkala s velkým ohlasem. Proto se za rok pod názvem „Vánoce v našem bytě“ zopakovala, přičemž zájem veřejnosti byl ještě větší. Další vánoční výstavy zorganizoval BK Praha ve výstavní síni ČZS v Jilské ulici, v paláci U Zlatého melounu a v roce 1991 v Prašné věži. To byla poslední výstava BK Praha, neboť klub v této podobě zanikl a místo něj vzniklo mnoho malých klubů po celé republice. Organizování vánočních výstav převzalo Sdružení Bonsai – Petr Herynek a Blahoslav Lukavec. Pod tímto vedením bylo uspořádáno v následujících letech 5 výstav (4 v Betlémské kapli a 1 v Pachtově paláci).
Od roku 1997 převzal pořádání vánočních výstav Blahoslav Lukavec – Bonsai servis Praha. Výstavy nalézaly přístřeší v galerii U Bílého jednorožce na Staroměstském náměstí, v kostele Panny Marie Sněžné na Jungmannově náměstí, v barokním refektáři Dominikánského kláštera v Jilské ulici, ve výstavní síni České spořitelny v Rytířské ulici a v Hrzánském paláci v Celetné ulici. Od roku 2007 se vánoční výstavy konají v podzemních prostorách Betlémské kaple na Betlémském náměstí v Praze 1.
Souběžně s touto výstavou pořádá Ing. Petr Herynek vánoční výstavy v Botanické zahradě na Slupi. Z původní jedné vánoční výstavy tak vznikly dvě výstavy, které navazují na to, co v roce 1980 BK Praha založil. Je to tradice, která trvá již 40 let.