Malý dobrodruh – Dovolená s dětmi

Velký seznam všeho, co potřebujete vědět, když chcete učit dítě lyžovat

Lyžařská školka, Malý dobrodruh
Lyžařská školka v Kašperských Horách. Foto: www.nebespan.cz

Kdy začít učit dítě lyžovat? Zkusit to sám jako rodič nebo ho dát do lyžařské školky? Čím ho na lyže vybavit a hlavně jak ho motivovat?

Spodní hranice pro výuku jsou 3 roky, ideál je 5 let

„Spodní hranice, kdy začít s výukou lyžování, jsou tři roky, ale i to je velmi individuální. Mladší děti nemají dostatečnou pohybovou koordinaci a jejich kostra není natolik vyvinutá, aby vždy bez problémů odolala tlakům na kyčle, kolena a kotníky za jízdy,“ varuje instruktorka lyžování Sabina Kmecová z Nebespánu v Kašperských Horách, který pořádá zážitkovou dovolenou se speciální lyžařskou školkou, zaměřenou na učení hrou. Velmi důležitý je podle ní i mentální, emocionální a sociální vývoj. „Dítě, které je zvyklé na kolektiv, většinou nemá problém zařadit se do výuky v lyžařské školce. Pokud to ale odmítá, počkejte další rok. Jestli rádo tráví v zimě čas venku, baví ho běžné pohybové aktivity a pokud už jezdilo na kole či koloběžce a udrží rovnováhu, je určitě dobrým adeptem na první lyžařské krůčky. Ideální pro začátek lyžařské výuky v pravém slova smyslu je věk pěti let.“

Malý test

Než s lyžováním začnete, zkuste dítěti doma, někde na starém koberci, obout lyžařské boty a připevnit lyže. Nechte ho dělat krůčky, zvedat nohy atp. Pokud do bot vůbec nechce nebo po minutě dostane záchvat, zvažte oddálení výuky.

Prudké svahy odradí

Pro první lyžařské pokusy dobře vyberte správné místo. „Nejlepší je široký, přehledný, velmi mírný svah s dojezdem do roviny. Úzké a prudší svahy můžou v dítěti vyvolat děs hned na samém začátku a pak už s ním nehnete. Pro takto malé děti je nejpodstatnější pocit bezpečí,“ upozorňuje Sabina Kmecová.

Lyžařská školka versus rodič

Na začátku stojí rozhodnutí, kdo bude dítě učit. Obecně se doporučuje výuka v lyžařské školce, která má veškeré vybavení a zkušené instruktory. Ale pokud rodič umí dobře lyžovat, a zná základní metodiku, může klidně učit dítě i on. „Naprosto ideální je kombinace obojího. Zkušený instruktor a trpělivý rodič. Dítě si ujasní, že požadavky a určitá disciplína jsou stejné, a bude méně smlouvat. Pro úplné začátky, tedy zhruba první dvě lekce, doporučuji individuální výuku, jakmile se naučí jet v pluhu a bezpečně zastavit, může se zařadit do skupinky na stejné úrovni, kde vzniká přirozená motivace,“ radí Sabina Kmecová. U tříletých dětí je úspěchem, když vydrží hodinu ve výstroji a spolupracují. „Neočekávejte, že se za první hodinu naučí lyžovat. Pokud zvládne za týden, tedy zhruba deset hodin výuky, vyjet kopeček na provazovém vleku a bezpečně ho pluhem sjet a dole zastavit, je to velké vítězství! Cestou k úspěchu jsou najeté kilometry a trpělivé neustálé opravování.“

Děti se naučí lyžovat opravdu rychle. Foto: www.nebespan.cz

Lyžařská školka – značka bezpečně

Pokud se rozhodnete pro lyžařskou školičku, pak by se měla nacházet mimo hlavní provoz lyžařského areálu, být samostatně a případně oddělena plůtky či jiným ohraničením. Měla by splňovat snadnou dostupnost. Malé děti se příliš dlouhou cestou mohou rychle unavit. Pro jakýkoliv případ (čůrání, chladné počasí…) by měla školka být poblíž restaurace či chaty, nebo vybavena vytápěnou „klubovnou“. Mezi dnes už standardní vybavení patří provazový vlek, pohyblivý pás, hezké a barevné pomůcky (obrázky, slalomové tyče, podjížděcí branky, barevné kostky, kruhy, ale i pytle či hranoly na sezení a odpočinek).

Dobrý instruktor komunikuje

Instruktor by měl působit mile a vám i dítěti se představit, navázat s dítětem kontakt, zeptat se na jméno, záliby atd. Rodičům by měl podat informace o výuce, kde bude probíhat, co se bude dít…, a vyžádat si na ně telefonní kontakt. Měl by zkontrolovat lyžařskou výzbroj, i to, zda je dítě dostatečně oblečené, případně se zeptat dítěte, jestli mu není zima nebo mu něco nechybí. S rodiči by si měl domluvit místo převzetí dítěte po skončení výuky a hlavně: měl by se líbit dítěti.

Nepodceňte délku lyží ani výbavu

Dětská sjezdová lyže by měla být přibližně o deset až dvacet centimetrů kratší, než je výška dítěte. U těch, které budou lyžovat poprvé, to může být i třicet centimetrů. Pokud by lyže byly delší, dítěti by se špatně ovládaly, zpomalilo by to jeho učení a také by jej to mohlo od lyžování odradit. Příliš krátké  lyže jsou také špatně, ale jde o menší zlo než v případě zbytečně dlouhých. Při pochybnostech proto volte kratší délku lyží. Lyže musí být dále vybaveny bezpečnostním vázáním, seřízeny na výšku a především váhu dítěte. Velmi zásadní jsou také boty. Měly by být pohodlné, neměly by nikde tlačit a dětem by se při chůzi neměla zvedat pata. A přemýšlejte také o tom, co dítěti obléknete. Nedělejte z něho sněhuláka a na druhou stranu nepodceňte kvalitní rukavice a raději ještě jedny rezervní do zásoby.

Jak docílit při učení pohody?

Pokud je to možné, zvolte výuku dopoledne, dokud je dítě plné síly. Počkejte si na kvalitní čerstvý sníh a hezké počasí, dítě dobře oblékněte, nakrmte, vyčurejte, zkrátka aby bylo v pohodě!

Tip: Kam v zimě na dovolenou s dětmi

Skiareál Kašperské Hory. Foto: www.nebespan.cz

V Kašperských Horách mají nový formát lyžařských školek all inclusive, který je velmi oblíbený v zahraničí. „Děti absolvují deset hodin kvalitní výuky a tři odpoledne plné zábavy. Vyzvedáváme a vracíme je přímo do hotelu – nemusíte ani sundat bačkory. To, že se nemusí o nic starat, ocení zejména maminky, které přijíždějí samy a často ještě také s menším dítětem,“ říká Sabina Kmecová, autorka lyžařské školky all inclusive z Nebespán café & apartments. Školka je určena pro děti od 4 do cca 10 let a probíhá v kvalitním lyžařském areálu Lišák přímo v Kašperských Horách na uzavřeném dětském hřišti s provazovým vlekem a jezdícím kobercem. Jeden instruktor se věnuje maximálně třem začátečníkům nebo pěti pokročilým. A děti se skvěle zabaví i po lyžování. Součástí Nebespánu je velká herna, pořádají tady výtvarné dílny a mnohé další. Rodiče si mohou užít volna v útulné kavárně s francouzským šmrncem, kde nabízejí domácí zákusky, výbornou kávu, lahůdky francouzské kuchyně i šumavské speciality. V tělocvičně se cvičí pilates, jóga a probíhá unikátní terapie tancem. A nechybí ani příjemné ubytování – vybrat můžete mezi levnějšími a útulnými bed and breakfast pokoji nebo komfortními apartmány.

Více informací na www.nebespan.cz

Exit mobile version