Německo je zemí kultury. Na své si zde přijdou jak milovníci hudby, tak i obdivovatelé výtvarného umění. Kdo ještě nestihl vánoční nákupy, pak má nyní příležitost vše dohnat. V Německu se také narodilo mnoho významných osobností, jejichž život stojí zato prozkoumat.
Výstava: Die Revolution der Romantiker
Státní muzeum ve Schwerině představuje od 14. března do 9. června 2014 výstavou „Revolution der Romantiker. Fluxus made in USA“ v rámci romantického roku paralely v myšlení mezi německými malíři, tzv. Sehnsuchtmaler, a hnutím Fluxus. Pro tyto účely budou zkombinována hlavní díla romantiků, jako např. malíře Caspara Davida Friedrichse pocházejícího z Meklenburska-Předního Pomořanska, George Kerstingsena, nebo Philippa Otta Rungese s díly George Maciunase, Geoffreyho Hendrickse, Al Hansena, Alison Knowles nebo Bena Pattersona. „Fluxus“, „proud“, je název mezinárodní umělecké skupiny a avantgardních umělců. Různými akcemi, happeningy, video ukázkami, hudebními experimenty, také prostřednictvím světla a zvuků chtějí změnit pohled na umění. Umění a samotný život by se měly vzájemně prolínat.
Státní muzeum Schwerin
Německy: www.germany.travel/de/staedte-kultur/museen/galerie-alte-neue-meister.html
Anglicky: www.germany.travel/en/towns-cities-culture/museums/gallery-of-old-new-masters.html
Rok Ludwiga Leichhardta
Ludwig Leichhardt, který se narodil před 200 lety v městečku Trebatsch v braniborských Lužicích, patří díky svých expedicím neprozkoumanými regiony Austrálie k nejznámějším německým vědcům na tomto kontinentu. Jeho první výprava skončila v roce 1845 v Sydney, kde se mu dostalo naprosto nadšeného přivítání. Spolková země Braniborsko mu ještě do konce prosince 2013 věnuje tematický rok „Ludwig Leichhardt Jahr“. Muzeum Ludwiga Leichhardta v rodném městě tohoto slavného objevitele představuje nábytek a další díla z období jeho života. Mezi nimi se nachází např. jeho bronzová busta, replika školní třídy z období kolem roku 1900 a také malá místnost, kde jsou prezentována díla tohoto regionu.
Leichhardt-Land: Německy: www.leichhardtland.de/de/veranstaltungen-2013.html
Anglicky: www.leichhardtland.de/en/
Dějiny Hamburgu
Jen písek, světlo a hudba budou rekvizitami saské umělkyně Anne Löper, která od 1. prosince 2013 představí v arkádách Elbarkaden hamburského Hafencity své umění malování v písku. Svůj um předvede tato umělkyně ve svítícím boxu. A kamera zavěšená nad ní, pak bude měnící se obrázky přenášet pro diváky. Na plátně budou diváci moci bezprostředně pozorovat hamburskou historii od roku 1860 až po současnost. Tato písečná show vypráví o velkém požáru města z roku 1842, válkách a obnově města. Před zraky diváků ožije také zdejší proslulý trh Fischmarkt. Anna Löper v přímém přenosu postaví v, z písku vytvořené, loděnici také až neskutečně skutečnou loď. Poté umělkyně provede přihlížející Hafencity se zdejší filharmonií na Labe, skladišti a přístavem Landungsbrücken.
Setkání orchestrů v Brémách
Hudební show národů vás zve od 24. do 26. ledna 2014 do brémské arény ÖVB-Arena k 50. setkání orchestrů, hudebníků, zpěváků a tanečních skupin. Společnými silami představí mezinárodní hosté pestré hudební představení charakterizující svou zemi a místní folklor. V rámci tohoto výročí se očekává hojná účast- asi 800 umělců, přijet by měli také hosté z Francie, Malty, Nizozemí, USA a
samozřejmě ostatních spolkových zemí Německa. Asi nejdelší cestu do Brém váží hosté dětského hudebního projektu „Izivunguvungu“ z Jižní Afriky.
Oblíbencem publika, který na této akci tradičně vystupuje, je Wladimir Jasketiwitsch z Běloruska. Jedním z vrcholů hudebního festivalu bude vystoupení 100 dudáků z Německa, Velké Británie, Lucemburska, Nizozemí, Švýcarska a Skotska, pod názvem „Pipes & Drums der Royal British Legion and Friends“. Od roku 1965 se této akce zúčastnilo na 39.000 účastníků ve více než 380 orchestrech a 89 tanečních a pěveckých souborech z více než 62 zemí světa.
Hudební show národů: Německy: www.volksbund-bremen.de/musikschau/fakten.html
Anglicky: www.volksbund-bremen.de/musikschau/fakten_en.html
Hamburský a berlínský Bach
Kompozice Carla Philippa Emanuela Bacha předčily svou dobu. Syn slavnějšího otce, Johanna Sebastiana Bacha, vytvořil za téměř šedesát let více než 1000 děl a ve své době se těšil popularitě větší než jeho vlastní otec. 8. března 2014 se bude slavit 300. výročí od narození tohoto „hamburského a berlínského Bacha“. Na jeho počest se budou v městech jeho působení, Hamburku, Berlíně, Postupimi, Lipsku a Frankfurtu (nad Odrou) konat různé koncerty a další akce. Toto významné výročí budou oslavovat i další německé metropole. Např. rheinberský orchestr otevírá novou sezónu prostřednictvím koncertu
„Cembalist des Königs“. V kulturním domě BASF-Feierabendhaus v Ludwigshafenu bude 27. listopadu 2013 interpretovat díla Carla Phillipa Emanuela Bacha, Johanna Sebastiana Bacha a George Friedricha Händla známá hudebnice a houslistka Lisa Batiashvili. Klasický pianista a vysokoškolský profesor Michael Rische pak odehraje v lednu 2014 v duisburském divadle Theater am Marientor dva koncerty zahrnující Bachova díla.
Divadlo Theater am Marientor: Německy: www.theater-am-marientor.de
Adventní víkendy v Quedlinburgu
V období adventu se návštěvníci Quedlinburgu vydávají na poznávací cestu historickým centrem města, zařazeným na seznam světového dědictví UNESCO. V tomto předvánočním období totiž otevře své brány 19 adventních dvorů, které nejsou normálně veřejnosti přístupné. V těchto dvorech se návštěvník může podívat do míst, kde se odehrávaly dějiny více než 1000letého císařského města v pohoří Harz. Kromě řemeslných výrobků nabízejí zdejší stánkaři o prvních třech adventních víkendech pralinky, perníčky, čaj z citronové trávy a to v nádherném prostředí starých hrázděných domů. Uličkami tohoto městečka v Sasku-Anhaltsku se rozezní hudba a zdejší skláři předvedou své umění. A kdo svůj vánoční dopis ještě neodeslal, může tak učinit právě tady.
Vánoční trhy v Německu: Německy: www.weihnachtsmarkt-deutschland.de
Více informací na www.germany.travel.de