Malý dobrodruh – Dovolená s dětmi

Z pohádky do reality aneb kde vznikaly české pohádky

Říkali jste si někdy při sledování pohádky, že byste se chtěli podívat na místa, kde se odehrávají kouzla a kde princ spatří svou budoucí paní? Proč je nenavštívit a nezahrát si ve své vlastní pohádce? Zkoumejte krásy filmových měst právě teď.  

Navštivte Hrádek u Nechanic, kde se točil Tmavomodrý svět. Foto: www. praha-levne.cz

Popelka Libuška Šafránková to měla k princi na zámek tři sta kilometrů – to je dost na večerní projížďku koňmi… A pyšná princezna Krasomila dokázala dohodit míčkem 34 kilometrů. Alespoň podle toho, kde se legendární filmové scény ve skutečnosti natáčely.

Pyšná princezna z Hluboké

Jihočeský zámek Hluboká stál u zrodu pohádky Potrestaná pýcha (Pyšná princezna). Ta se točila také v nedaleké Třeboni a vesničce Ounuzi, ale i v severních Čechách: v Dolském mlýně (tady uprchlíci mleli mouku se stařečkem a stařenkou), Huntířově, Jetřichovicích, Všemilech (dům ševce), Kamenickém Šenově, na sadu v Mysleticích, u Panské skály (čedičové varhany, kde se uprchlíci skrývají před královskými zvědy) a na zámku Telč.

Telč patří ve filmu králi Miroslavovi (ale pozor, první záběr filmu zachycuje Český Krumlov), zatímco Hluboká je domovem pyšné princezny Krasomily. A malá zajímavost: Pamatujete na záběr, kdy princezna přehodí princi Miroslavovi míč přes bránu? Tak to je umělá kulisa. Krasomila hází „doma“ v Hluboké nad Vltavou, míč však v dalším záběru dopadne na hráz třeboňského rybníka Svět.

Popelka Libuška a její střevíček na hradě Švihov

Báječná Popelka v podání Libušky Šafránkové si nebydlela zase tak špatně. V nejoblíbenější české pohádce Tři oříšky pro Popelku totiž selský statek její macechy představoval hrad Švihov. Za princem by to ovšem osamělá dívka měla ve skutečnosti pořádně daleko: tam a zpátky by musela na svém koni Juráškovi ujet za jednu noc asi 600 kilometrů.

Střevíček totiž ztratila na schodech německého zámku Moritzburg. Ten leží poblíž Drážďan a spolu s filmovým obsazením svědčí o tom, že film byl natočen v česko-německé koprodukci. Exteriéry se potom točily na Šumavě, v okolí vesniček Javorná, Jesení, Mezihoří a Onen Svět.

Na gotickém vodním hradu Švihov, který patří k nejmladším v Čechách, vznikala pohádka Tři životy a film Šašek a královna.

Adršpachy aneb Země démantových skal

Adršpašsko-teplické skály jsou další lokalitou, kterou díky její malebnosti filmaři milují. V tomto skalním městě, které bylo vyhlášeno Národní přírodní rezervací, se natáčely pohádky Princ a Večernice a Třetí princ.

V pohádce třetí princ sídlili tři princové na Křivoklátu. Adršpach pak představuje Zemi démantových skal. V jeho úzkých soutěskách můžete dodnes najít zapomenuté barevné „drahé kameny“, které zde leží třicet let od natáčení pohádky. Zdejší jezero Pískovna, u kterého se princ dělí se svým koněm o svačinu, si potom zahrálo také v pohádkách Z pekla štěstí 2 a Peklo s princeznou.

Princ a Večernice

Právě na Hrádku bydlela krásná hlavní hrdinka z pohádky Princ a Večernice. Film ovšem začíná v Ploskovicích, na zámku prince Velena, kde se mu poprvé zjeví bratři Slunečník, Měsíčník a Větrník. Na Kopicově statku v Pojizeří ho potom budou těžce zkoušet. A na pustém hradě Krakovec, kde princ Velen utká s čarodějem Mrakomorem.

Hrádek u Nechanic je navzdory svému jménu novogotický zámecký objekt. Leží v okrese Hradec Králové a byla zde natočena také pohádka Elixír a Halíbela a filmy Andělská tvář, Náhrdelník a Tmavomodrý svět.

Více informací na www.praha-levne.cz.

Exit mobile version