Jak posílit dítěti imunitu? Jak zajistit, aby jeho absence ve školce či škole byla co nejmenší? Jak to udělat, aby nudlí u nosu a kašlíků bylo co nejméně? Pokud se vám už taky hlavou honí podobné myšlenky, Štěpánka Štrougalová, maminka 4 dětí a majitelka plaveckého centra Juklík, má pro vás několik vyzkoušených rad.

Začala škola, posilte dětem imunitu! (Foto: www.juklik.cz)

„Věřte, že naše děti se s viry a s dalšími průvodci nemocí setkají. Není v naší rodičovské moci je od nich uchránit. Dobrá zpráva je, že imunita si většinou umí s touto návštěvou poradit – tedy v případě, že je naše tělo zdravé. A pokud se snažíme udržet imunitní systém dětí co nejlepší, onemocnění má většinou rychlý průběh. Než tedy začneme lamentovat „proč je to moje dítko zase nemocné“, uvědomme si, že je zcela v normě a je zcela fyziologické, pokud děti do 5 let mají lehké infekční onemocnění 6 až 8krát do roka. U děti starších, do cca 12 let, mohou lehčí infekční onemocnění proběhnout 2 až 4krát do roka. Všichni přicházíme na svět s částečně vrozenou imunitou. V průběhu života procházíme různými onemocněními a budujeme si imunitní paměť, kdy naše tělo umí rychleji, a hlavně efektivněji reagovat na přicházející onemocnění. Získanou imunitu si musíme každý vybudovat,“ vysvětluje Štěpánka Štrougalová, maminka 4 dětí a majitelka plaveckého centra Juklík.

6 rad Štěpánky Štrougalové, jak dětem posílit imunitu:

1. Pohyb je základ

Pokud můžete, dopřejte svém dítěti ráno procházku. Buď celou cestu do školky nebo školy, nebo alespoň její část. Vystupte o zastávku dřív, zaparkujte auto dál a kus dojděte. I když je to určitě po ránu časově náročnější, tato chvilková investice se vám určitě vrátí. Pohyb i přivykání chladnějším povětrnostním podmínkám je to nejpřirozenější otužování. A děti do školek a škol již přijdou probuzené, plné energie, a možná už i s nějakým hezkým prožitkem.

2. Nepřehánějte to s oblečením ani topením

Kvalita a množství oblečení také velmi ovlivňují kvalitu imunitního systému. Po ránu může být chladněji, ale odpoledne na podzim ještě často přicházejí letní ozvěny. Děti proto určitě nemusí mít hned zimní bundy a čepice. Nemusíme je balit už nyní jako sněhuláky. Chladnější ráno mohou přivítat rychlejší chůzí do školy. Nepřehánějte to ani s topením doma a pravidelně větrejte – v prostorách, kde trávíte nejvíce času, především však v ložnici. V průběhu dne je ideální udržet v místnosti teplotu 20 až 22 °C, v noci kolem 18 °C.

3. Spánek a odpočinek jsou důležitější, než si myslíme

Děti mají odpoledne nejrůznější kroužky a tréninky. Nezapomínejme ale do jejich programu poctivě zařazovat také odpočinek a volný čas pro hraní. „Stejně důležité je dohlédnout na kvalitní, a hlavně dostatečnou délku spánku. Spánek a odpočinek jsou nedílnou součástí prevence onemocnění. Nejmenší děti by měly spát ideálně 12-16 hodin, předškolní děti 10-13 hodin a dospívající děti by si měly ohlídat spánek v délce 8-10 hodin,“ radí Štěpánka Štrougalová z plaveckého centra Juklík.

4. Kvalitní strava a pitný režim

Investovat čas do přípravy chutné a zdravé svačiny plné vitamínů se určitě vyplatí, a to v jakémkoli věku dětí. Každému nemusí chutnat celé jablko. Ale nakrájené na měsíčky, to už může být jiná dobrota. Nebo nastrouhané a zamíchané s rozinkami, sušené či kompotované… Nabídku zpestřete ovocnými či zeleninovými saláty, které si děti samy připraví. A zkuste mošty. Neskutečně dobré jsou i ohřáté.

5. Správné dodržování základní hygieny

Je to vlastně taková drobnost, ale opravdu vaše dítě po příchodu z venkovního prostředí vždy jde a umyje si ruce? Skutečně se umí při kašlání a kýchání správně chovat? Ví, že by nemělo kašlat do ruky či do volného prostoru, ale že musí použít kapesník? Jsou to základy, ale když je dětem vštípíme, ochrání před nemocemi nejen sebe, ale i druhé.

Štěpánka Štrougalová z pražského Baby Clubu Juklík, dětského centra, které je od roku 1988 průkopníkem v metodice kojeneckého plavání.

6. Zabraňte zacyklení

„Pokud už vaše dítě onemocní, vyčkejte určitě s návštěvou školy do jeho úplného uzdravení a raději přidejte den či dva na úplné nabytí zdravotní rovnováhy. Je v tom jednoduchá úvaha: pokud je dítě opravdu zcela uzdravené, zvládne lépe i další případný kontakt s nemocí. Pokud není doléčené, jeho obranyschopnost nebude fungovat na sto procent a opět onemocní,“ varuje Štěpánka Štrougalová a přidává ještě jeden tip na závěr: „Podle psychoneuroimunologie (vědy zkoumající propojenost mezi psychikou a imunitním systémem) ovlivňuje stav mysli naše fyzické zdraví. Pokud tedy vymyslíme společný pestrý program – ideálně na čerstvém vzduchu, kdy se budou bavit děti i rodiče, bude nám spolu nejen krásně, ale také se nám v krvi zvýší hladina protilátek posilujících imunitní systém, což je další důvod pro to – se spolu častěji smát.“

Štěpánka Štrougalová je maminka 4 dětí a majitelka plaveckého centra Juklík, které je od roku 1988 průkopníkem v metodice kojeneckého plavání a konzultantem při tvorbě jeho hygienických norem. Provozuje několik vlastních bazénů, které jsou proslulé špičkovou kvalitou vody, vybavením i perfektním zázemím pro pobyt rodin s malými dětmi. V kurzech, které vedou zkušení trenéři, se děti naučí nejen dobře plavat, ale i se chovat bezpečně u vody. Centrum Juklík je zaměřené na nejmenší děti od 2 měsíců do 15 let, ale nabízí i aqua-aerobik pro dospělé a zábavné i vzdělávací aktivity pro rodiny. Velký zájem je také o nevedené volné hodiny a rodiče vítají i prostor pro dětské narozeninové oslavy. Více na www.juklik.cz. Štěpánku baví vše kolem dětí, a jak říká, jejich „přirozené výchovy“. Její další rady najdete také na jejím webu blog.juklik.cz

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*