I když už je letní návštěvnická sezóna pryč, Muzeum jihovýchodní Moravy má svým příznivcům stále ještě co nabídnout. Na podzim se tak návštěvníci mohou těšit na expozici v Obuvnickém muzeu, nebo třeba na výstavu na zlínském zámku.
Obuvnické muzeum
Obuvnické muzeum, sídlící ve vstupní budově do zlínského továrního areálu, bude otevřeno do neděle 7. října včetně. „V sobotu 6. října se ještě zapojíme aktivně do akce Den kraje a naposled na stávajícím místě pro veřejnost otevřeme v neděli. Pak už vypuknou přípravy na stěhování,“ vysvětlila historička Miroslava Štýbrová.
Do té doby bude veřejnosti přístupná expozice historické obuvi i výstava Ach, ty marnivé ženy!, která představuje poklady ze sbírek MJVM – šaty, kabelky, klobouky, boty a další doplňky, které společně tvoří zajímavý průřez různých módních stylů, kterými žilo minulé století. Návštěvníci uvidí například hedvábné svatební šaty ilustrátorky Marie Fischerové-Kvěchové nebo luxusní společenské oděvy celebrity Ivany Trumpové či pražské hlasatelky Jany Zelníčkové.
Zámek
Výstavy na zlínském zámku budou pro veřejnost přístupné až do svátku sv. Martina, tedy do 11. listopadu. V tento den se muzeum se svým starým domovem, zlínským zámkem, rozloučí Dnem řemesel a průvodem sv. Martina. Mimochodem, v zámku MJVM sídlilo roku 1958, tedy dlouhých 54 let.
Jak to bylo, pohádko?
Do té doby si mohou návštěvníci prohlédnout výstavu Jak to bylo, pohádko? aneb zlínské divadlo dětem. Připraveny jsou i speciální komentované prohlídky s kurátorkou výstavy, historičkou Hanou Kuslovou. Termín je 3. října a 7. listopadu, vždy v 17 hodin. Tato výstava připomíná letošní 65. výročí první sezóny zlínského divadla a 45. výročí zahájení činnosti v nové divadelní budově. Neklade si za cíl zmapovat historii divadla, ale rozhodla se věnovat pohádkám a hrám pro děti. Příchozí tak v muzeu uvidí například části scény z pohádky O pejskovi a kočičce, rekvizity a kostýmy z dalších pohádek, některé z nich si mohou děti i dospělí přímo vyzkoušet. Panelová část je věnována průřezu pohádkových inscenací v celé historii divadla a připomene, že zdejším souborem prošly skutečné herecké hvězdy – Jaroslav Moučka, Otto Šimánek nebo Jan Libíček, či Stanislav Tříska.
Bydlení v baťovském Zlíně
Protože se tuto sezónu vůbec nepodařilo otevřít kvůli přetrvávajícím problémům s dřevomorkou objekt „Baťovský domek“ v sousedství hotelu Moskva, tak právě na zámku mají návštěvníci nyní možnost vidět vybavení typické pro obyvatele Zlína v časech největšího rozmachu firmy Baťa, v první polovině minulého století. Nechybí zde kuchyňská kredenc, stůl s výsuvným dřezem na mytí nádobí, útulný obývák, či ložnice. Vše je doplněno fotovýstavkou dokumentující bydlení i další služby, které obyvatelé i návštěvníci Zlína mohli tehdy využívat – třeba pokoje nebo jídelnu na hotelu Společenský dům (dnešní hotel Moskva). Výstavu také zpestřuje řada předmětů běžné denní potřeby, od kuchyňského vybavení, přes gramofon nebo ozdobnou panenku v pletených šatičkách zdobící postel.
Bartošovy kresby
V bývalé Pamětní síni Františka Bartoše, která byla uzavřena z důvodů stěhování do nových prostor, najdou návštěvníci překvapení. Místo Bartoše etnografa tu na ně čeká výstava etnografických kreseb jeho jmenovce Václava Bartoše. Tento absolvent pražské akademie výtvarných umění a pedagog kreslil především na Roudnicku a Litoměřicku, ale při svých cestách koncem 19. století zachytil i drobnosti z Valašska a západního Slovenska. Drobné studie lidové architektury jsou doplněny nákresy lidových krojů, zachyceny jsou výjevy z venkovského života, zemědělské práce na poli, život v kolibě, náladové kresby krajiny. Autor si také přímo do skic dělal poznámky – u několika obrázků je tak pozorným divákům k dispozici lupa – třeba k rozluštění popisu práce bači žijícího v kolibě.
Střípek odkazu H+Z
Stálá expozice S inženýry Hanzelkou a Zikmundem pěti světadíly byla po 16 letech existence ukončena letos v únoru. Trojrozměrné předměty si převzali muzejní konzervátoři, aby je připravili na novou instalaci v chystané expozici Princip Baťa: Dnes fantazie, zítra skutečnost ve 14. budově, která bude mít část věnovanou cestovatelství. Tato část budoucí expozice bude zahrnovat sbírkové předměty nejen z cest Hanzelky a Zikmunda, ale i z fondů dalších cestovatelů – Ingriše, Škuliny a Šťastné. Na zlínský zámek ovšem stále míří návštěvníci speciálně právě kvůli odkazu H+Z. „Aby nevážili svou cestu, většinou z velké dálky, do Zlína zbytečně, připravil Archív H+Z do přednáškového sálu výstavu několika fotografií z cest H+Z i model Tatry 87,“ uvedla Magdalena Preiningerová z Archívu H+Z.
Otvírací doba v Obuvnickém muzeu a na zlínském zámku: denně kromě pondělí v časech 9 – 12, 13 – 17 hodin, o víkendech a svátcích pak v časech 10 – 12, 13 – 17 hodin.
Všechny zmíněné výstavy budou na zlínském zámku k vidění do 11. listopadu.
Hrad Malenovice a Dřevo, proutí, sláma
Dále samozřejmě zve Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně i do dalších svých objektů, kterých se všem chystaný přesun do továrního areálu nijak nedotkne. Výletníky tak stále vítá hrad Malenovice se sousední hájenkou, kde je k vidění unikátní expozice Dřevo, proutí, sláma. V září bude na hradě Malenovice ještě otevřeno denně kromě pondělí v časech 10-12, 13-17 hodin, od října pak pro veřejnost v sobotu a neděli v časech 10-12, 13-16 hodin (ve všední dny jen pro objednané skupiny).
Příběhy domů a vil v Luhačovicích
Muzeum luhačovického Zálesí v Luhačovicích nabízí až do 28. října výstavu Příběhy domů a vil, která se zaměřuje na vykreslení příběhů pozoruhodných luhačovických staveb, nejen po stránce architektonické, ale i z hlediska jejich stavebníků a obyvatel, kteří byli často spolutvůrci architektonické koncepce. Při přípravě výstavy spojily síly autorky, působící ve dvou krajských institucích, Ladislava Horňáková z Krajské galerie výtvarného umění ve Zlíně a Blanka Petráková z Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně.
Ploština a protifašistický odboj
A aby byl výčet kompletní, tak nesmíme zapomenout na Národní kulturní památník Ploština. Tamní výstavy jsou otevřeny pro veřejnost v sobotu a neděli v časech 9 – 12, 13 – 16 hodin. Zdejší expozici věnovanou protifašistickému odboji doplňuje výstava Pasekářská osada Ploština, která se věnuje obyčejnému životu místních obyvatel před známoutragickou událostí před 19. dubnem roku 1945.
Více informací na www.muzeum-zlin.cz.